“YTSO’nun Talepler Sonuçlanıyor”

07 Nisan 2020 10:08
“YTSO’nun Talepler Sonuçlanıyor”

Covid19 salgını dolayısıyla kapatılan işletmeler ve alınan tedbirlerin ekonomiye yansımalarının bertaraf edilmesine yönelik olarak YTSO’nun TOBB kanalı ile hükümete ilettiği talepleri bir bir yerine getiriliyor.

Tüm Oda ve Borsalardan ilgili kamu kurum ve Kuruluşlarına iletilen talepler sonuçlanmaya devam ettiğini belirten YTSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan, “Bu kapsamda üyelerimizden gelen her türlü talebi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimize iletmeye devam ediyoruz. Covid-19'un ekonomik etkilerini sınırlandırmak için iş dünyamızdan gelen diğer taleplerin ilgili Bakanlıklar ve Kurumlar nezdinde takibine devam etmekteyiz. Bu doğrultuda 02 ve 03 Nisan tarihi itibariyle iş dünyamız için sonuçlanan talepler aşağıda belirtilen şekildedir” dedi.

YTSO Başkanı Tahsin Becan 2 ve 3 Nisan itibariyle sonuçlanan talepleri ise şu şekilde sıraladı; Taşımacılığın hızlandırılması ve ham madde tedarikinin aksamaması amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından ‘Kapıkule Gümrük Kapısına’ hızlı tanı PCR testi yapan mobil laboratuvar kurulmasına ve hızlı tanı Kovid-19 testi yapılmasına onay verildi. Turizm sektöründe, iş sözleşmeleri askıda olan çalışanlardan Nisan ayında sigortalı girişi yapılan işçiler ‘kısa çalışma ödeneği’ kapsamına alındı. Kısa çalışma ödeneği kapsamında olan çalışanın kısa çalışma ücreti ile net maaşı arasındaki farkı ödemek isteyen işverenler, SGK bildirimini ‘0 gün’ yaparak aradaki farkı sorun olmadan ödeyebilecek. Kısa çalışma kapsamında bulunan iş yerlerinde çalışmasını sürdüren çalışanlar için, asgari ücret desteği ödenmeye devam edecek. Muayene süresi gelen tüm araçlar için araç muayene süreleri için 3 ay ertelendi. Kamu kurumları tarafından gerçekleştirilen ihaleler için, koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle sözleşme şartlarının yerine getirilememesi halinde, ‘süre uzatımı verilmesi’ veya ‘sözleşmenin feshedilmesi’ mümkün hale geldi.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle