Yapılandırma Kanunu İle İş Dünyası Nefes Alacak

19 Kasım 2020 08:44
Yapılandırma Kanunu İle İş Dünyası Nefes Alacak

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan,  “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması” hakkındaki kanunla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yapılan düzenleme ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması sağlandı. Bu konuda bir açıklama yapan YTSO Başkanı Tahsin  Becan; “Salgın sürecinde ekonomik durumdan dolayı bazı ödemeler aksamış olabilir bu aksamadan ve devlete olan borcundan dolayı sanayicimiz, yatırımcımız, tacir ve esnafımız mağduriyet yaşamaktaydı. Bu borçların yapılandırılmasıyla, bunun önüne geçilmiş olacak ayrıca, daralan ekonomiyi canlandıracak, herkese derin bir nefes aldıracaktır” dedi.

Becan açıklamasını şu sözlerle devam ettirdi, “Resmi Gazetede açıklanan yapılandırma ile iş dünyası biraz rahatlayacaktır. İş dünyamız salgın sürecinde elini taşın altına koymaktan çekinmedi. Faaliyetlerini devam ettirmeye, istihdamlarını korumaya ve üretimi sürdürmeye çalıştılar ve aldıkları sorumluluklarını yerine getirdiler. Söz konusu kanunda alacak kapsamının genişliği, uzun vade süreleri, faiz oranlarındaki indirimler gibi birçok unsur Yalova’daki üyelerimizin ve esnafımızın sırtındaki yükü hafifletecektir. Sadece kamu alacakları değil üst kuruluşumuz TOBB bünyesindeki oda ve borsalara olan aidat borçları da kanun kapsamında yer almaktadır. Salgın döneminde üyelerimizi nefes kredisi ve can suyu kredisi gibi kredilerden yararlandırmaya çalıştık. Aynı zamanda aidat ödemelerimizi de 4 ay ertelemiştik. Kanun ile odalara olan aidat borçlarının da kapsam içerisine alınması üyelerimizin gecikmiş aidat borçlarını da rahatlıkla ödemesine imkan sağlayacak. Bu imkandan da üyelerimizin yararlanmasını önemle rica ediyorum. Çok önemli bir konuda ödemelerini düzenli yapan üyelerimize de daha fazla olumlu uygulamalar sağlanmalıdır. “Bu yapılandırmalarla beraber ödemelerini vaktinde, düzenli ve eksiksiz biçimde ödeyen mükelleflerin de düşünülerek avantajlı ödeme imkânları, indirimler veya düşük faiz gibi teşvik edici uygulamaların getirilmesi de iş dünyamızın motivasyonunu artıracaktır. Bu Kanunun ilgili maddelerindeki başvuru ve ödeme süresine ilişkin hükümler saklı kalmak kaydıyla bu Kanun hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların;

  1. a) 31/12/2020 tarihine kadar (bu tarih dâhil) ilgili idareye başvuruda bulunmaları,
  2. b) Hazine ve Maliye Bakanlığına, Ticaret Bakanlığına, il özel idarelerine, belediyelere ve YİKOB’lara bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksitini 31/01/2021 tarihine kadar (bu tarih dâhil), Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ise ilk taksitini 28/02/2021 tarihine kadar (bu tarih dâhil), diğer taksitlerini ise bu tarihleri takip eden ikişer aylık dönemler hâlinde azami on sekiz eşit taksitte ödemeleri, gerekmektedir. Bu Kanun hükümlerine göre hesaplanan tutarlar peşin veya taksitler hâlinde ödenebilir. Hesaplanan tutarların tamamının ilk taksit ödeme süresi içerisinde peşin olarak ödenmesi hâlinde katsayı uygulanmaz ve, Fer’i alacaklar yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarların %90’ının tahsilinden vazgeçilir denmektedir. Kanunla ilgili detaylı bilgiye Odamız internet sitemizden ulaşabilirsiniz”

 

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle