Yalova’ya Kız Yetimhanesi Açılıyor

Yalova’ya Kız Yetimhanesi Açılıyor

İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafından Etiyopya’da yaptırılan, “Yalova Kız Yetimhanesi” Kurban Bayramı’nda hizmete girecek.

Etiyopya’da kırsal alanlarda yaşayan dar gelirli ailelerin çocuklarını eğitime teşvik ederek ülkenin eğitim seviyesini yükseltmektir. Ekonomik sıkıntılardan dolayı eğitim fırsatından yoksun, savunmasız ve zayıf ama gelecekte alacakları hayati sorumluluklarla yeni nesillerin yetişmesinde önemli rollere sahip kız öğrencileri orta ve lise eğitimine teşvik etmek amacıyla startı verilen Yalova Kız Yetimhanesi nihayet tamamlandı. Yetimhane Kurban Bayramı’nda hizmete girecek. Konuyla ilgili bilgi veren İHH Yalova Şubesi Dr. Sabri Kan Yalova Yetimhanesi'nde 100 yetim kız öğrenci barınacağını söyledi. Kan, "Bu proje, Etiyopya’da başkent Addis Ababa’ya 275 kilometre uzaklıktaki Kofale’de 3000 metrekare üzerine inşa edilecek dört bloklu kız öğrenci yurdu (354,80m2), Banyo/WC (36,30m2), mutfak, yemek salonu, çok amaçlı salon (70,70m2) ve çamaşırhaneden (19,40m2) oluşan bir komplekstir. Projeden ağırlıkta İHH’nın sponsor olduğu yetim ve ihtiyaç sahibi 100 kız öğrenci istifade edecektir" dedi.

“Bir yılda 100 öğrenci kalacak”

Yetimhane'de bir yıl içerisinde 100 öğrencinin kalabileceğini söyleyen Dr. Kan, "Bu proje, Kofele Kız Öğrenci Yurdu olarak ağırlıkta İHH’nın bölgede sponsor olduğu yetim kız öğrenciler olmak üzere fakir ve ihtiyaç sahibi kız çocuklarının güven içinde yeme-içme, barınma çamaşırhane, banyo, lavabo ve tuvaletlerinin olduğu bir kompleksten oluşmaktadır. Yurtta bir yılda 100 öğrenci yatılı olarak kalabilecek kapasitede dizayn edildi. Dört blok halinde öğrenci yurtları, ayrı bir yemekhanesi, çamaşırhanesi, güvenlik kulübesi ve lavabo, banyo ve tuvaletlerden oluşmaktadır. Yurdun inşa edileceği arazi 3.000 m2’den oluşmakta, inşaat ise 418.20 m2’lik alan üzerine inşa edilecektir. Ayrıca yurdun çevresine yeşil alan projesi ile öğrencilerin dinlenme ve açık hava etkinliklerini yapacağı alanlar da mevcuttur" diye konuştu.

“Bu proje gelecek nesillere bir umut”

Açılışın Kurban Bayramı'nda yapılacağını ve ulusal televizyonlarda da izlenebileceğini söyleyen Dr. Kan, "Bu projenin amacı, kırsal alanlarda yaşayan dar gelirli ailelerin çocuklarını eğitime teşvik ederek çoğunluğu Hıristiyan olan ülkedeki Müslüman nüfusun eğitim seviyesini yükseltmektir. Ekonomik sıkıntılardan dolayı eğitim fırsatından yoksun, savunmasız ve zayıf ama gelecekte alacakları hayati sorumluluklarla yeni nesillerin yetişmesinde önemli rollere sahip kız öğrencileri orta ve lise eğitimine teşvik etmek insanlığın birincil öncelikleri arasında olması gerekir. Bu proje ile ağırlıkta İHH’nın sponsor olduğu yetimler ve dar gelirli ailelerin kız çocukları istifade edecektir. Her yıl 100 öğrenciye yatılı eğitim imkânı sağlayacak bu proje ile çocukların güvende, kaliteli bir eğitim almalarını amaçlıyoruz. Böylece öğrencilerin performansı artacak ve geleceğe daha güvenle bakacaklar. Afrika'nın bu fakir ülkesinde (Etiyopya'da) gerçekleştirdiğimiz bu güzel hayale katkı sağlayan tüm bağışçılarımıza çok teşekkür ediyoruz" dedi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle