Yalova’nın Tarihi Eserleri Rdkm’de Sergileniyor

21 Mart 2023 11:34
Yalova’nın Tarihi Eserleri Rdkm’de Sergileniyor

Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nin alt katında oluşturulan nokta ilde çeşitli dönemlere ait tarihi eserlerin sergilendiği bir bölüme de ev sahipliği yapıyor.

Daha önceden Sanat Sokak girişindeki açık hava müzesinde yer alan tarihi eserler, Yalova Belediyesi tarafından hayata geçirilen 2. Etap bisiklet yolu çalışmalarından dolayı kaldırıldı. RDKM’nin giriş katında yer alan alanda oluşturulan bölüme taşınan Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait tarihi kalıntılar, buraya gelen vatandaşlar tarafından da ilgiyle izleniyor. Yalova’nın artık bir müzeye ihtiyacının olduğunu dile getiren vatandaşlar, “Yalova tarihin her döneminde ilgi odağı olmuş bir yerleşim yeri. Roma ve Bizans dönemlerinde tarihi hamamları ile bir sağlık merkezi olan Yalova, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerinde de bu konseptini korumuş. Bu dönemlere ait çok sayıda tarihi kalıntıya ev sahipliği yapan ilimizin artık bir müzeye ihtiyacı var” diye konuştular.

RDKM’de sergilenen tarihi eserler Yalova Belediyesi tarafından itina ile korunurken, eserlerin hangi dönemlere ait olduğunu belirten bilgilendirme tabelaları ile de tarih meraklıları bilgilendiriliyorlar.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle