Yalovalı Mag’lar Alman Zdf Ekranlarında

Yalovalı Mag’lar Alman Zdf Ekranlarında

Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) ile Kağıthane, Zeytinburnu ve Bakırköy MAG’ları Alman ZDF Televizyonunun olası İstanbul Depremi’ni konu alan haberi için ortak bir tatbikat düzenledi.

Yalovalı MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam televizyona bir de röportaj verdi.  Olası İstanbul depremini konu alan bir haber için İstanbul’a gelen Alman ZDF Televizyonu MAG’ların çalışmalarını da mercek altına aldı. Bu kapsamda Yalova, Kağıthane, Zeytinburnu ve Bakırköy MAG’larının katılımı ile İstanbul Ahmet Çuhadaroğlu Ortaokulu’nda bir eğitim ve arama kurtarma tatbikatı da gerçekleştirildi. Eğitimleri Yalova MAG-DER verdi. Ardından ise 7.4 şiddetindeki bir deprem senaryosu ile deprem tatbikatı gerçekleştirildi. Depremin başlaması ile birlikte sirenlerin çalmaya başladığı okulda öğrenciler öncelikle kendilerini korumaya aldılar. Sarsıntının durması sonrasında 950 öğrencinin bulunduğu okula ulaşan MAG’lar arama ve kurtarma çalışmalarını başlattılar. Enkaz altında kalan öğrencileri çıkartan MAG’lar yaralıları da hızla tahliye ettiler. Gerçeğini aratmayan görüntülerin yaşandığı bu tatbikata Jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu da katıldı.
Tatbikat sonrasında ZDF televizyonuna röportaj veren Jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu ve Yalova MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam sürdürülen Afet Bilinci Eğitimlerini anlattılar.
Beklenen İstanbul depreminin konu alındığı haber çalışması için düzenlenen tatbikata 24 Yalovalı MAG ile katıldıklarını belirten Karaçam, “İstanbul depremi sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın da mercek altına aldığı bir konu. Bu nedenle Alman ZDF Televizyonu yapılan çalışmaları yerinde görmek üzere ülkemize gelerek bizlerle irtibata geçti. Biz de hem 1999 Marmara Depremi sonrasında başlayan çalışmaları anlattık. Hem de bu anlamda bir tatbikat gerçekleştirdik” dedi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle