Yalova’da Yap-Boz Devri Kapandı

Yalova’da Yap-Boz Devri Kapandı

Yalova’da çok konuşulan ancak asla hayata geçirilemeyen bir karara imza atan Yalova Belediye Meclisi, aldığı bu kararla Yalova’da yap-boz dönemini kapadı.

Yalova Belediye Meclisi aldığı bir kararla Yalova il merkezinde yapılacak olan kazılarda kurumlar arasında imzalanacak protokol sayesinde ortak bir takvim oluşturulmasını kabul etti. Bu sayede kurumlar farklı zamanlarda kazı ve altyapı çalışmaları gerçekleştiremeyecek. Yalova Belediye Meclisi’nin 21. Maddesi olarak görüşülen bu teklif ile ilgili bilgi veren Yalova Belediyesi Fen İşleri Müdürü Serkan Cebeci, “Yalova’da maalesef bir Altyapı Koordinasyon Merkezi (ALKOME) bulunmuyor. Tüm altyapı kurumları, telekomünikasyon şirketleri, UEDAŞ ve Armagaz gibi firmalar kazı izinlerini Yalova Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nden alıyor. Ancak şu ana kadar her hangi bir sistemde veri olmadığından kurumlar arasında koordinasyonsuzluk yaşanmasına neden oluyor. Biz müdürlük olarak coğrafi bilgi sistemi üzerinden bir çalışma yaptık. Bu çalışmayla tüm altyapı kurumları kazı izin başvurusundan önce coğrafi bilgi sistemine girerek hangi mahalle ve sokakta ne kadar kazı yapacağını, bu kazıya hangi tarihte başlayacağını, hangi tarihte bitireceğini ve çalışmadan sonra kaç gün içerisinde eski haline getireceğini belirleyecek. Bunu zorunlu hale getirdik. Türksat ve Armagaz gibi kurumlar da tüm verilerini bu sisteme girdiler. Biz de Yalova Belediyesi olarak bu sisteme 2021 yılı yatırım programı kapsamında hangi yolda nasıl bir çalışma yapacağımızı işledik. Bu kurumlarla imzalanacak olan protokolle artık bu çalışmaları da bir koordinasyon içerisinde yapacağız. Bir yerde bir yol yapıldıktan sonra başka bir kurum gelip, ‘Ben burada kazıya gireceğim’ dediği zaman o kuruma izin vermeyeceğiz” dedi.
Konuşmanın ardından meclise sunulan teklif üyelerin tamamının oy birliği ile kabul edildi. Bu karar sayesinde Yalova’da yap-boz devri de kapanmış oldu.

“Hayrettin Karaca ismi yaşatılacak”
Tema Vakfı Yalova Şubesi tarafından Yalova Belediyesi’ne sunularak, Samanlı Köyü Termal Caddesi’ne Hayrettin Karaca isminin verilmesi istendi. Meclis konusu İsim Komisyonu’na sevk etti. Komisyon da yapılan görüşmede talep istenen noktanın tarihi ve turistik bir öneme sahip olduğu gerekçesi ile reddedildi. Komisyon meclise sunduğu kararında ise Hayrettin Karaca İsminin başka bir noktaya verilmesini uygun bulduklarını bildirdi. Komisyon kararında şu sözlere yer verdi, “ilimizin önemli turizm merkezlerinden birisi olan Termal’in Yalova’ya bağlantısını sağlayan bu yolun ayrıca Atatürk’ün diktiği çınar ağaçlarını barındırması buraya tarihi ve turistik bir misyon yüklemektedir. O nedenle burasının isminin değiştirilmesini doğru bulmuyoruz.  Ancak yakın zamanda Bursa yolunu Termal, Çınarcık ve Armutlu ilçelerine bağlayacak olan karayolunun açılacak olması ile oluşacak Dörtyol kavşak noktasına Hayrettin Karaca isminin verilmesi uygundur”

Denetim ve Faaliyet Raporları onaylandı
Yalova Belediyesi 2020 yılı Denetim ve Faaliyet raporları da mecliste görüşüldü. Hazırlanan Denetim Komisyonu raporunu ise AK Parti Meclis üyesi ve Denetim Komisyonu Başkanı Alpan Solmaz okudu. Solmaz usule uygun olmayan iş ve işlemleri tespit ettiklerini dile getirerek bu konularda meclise bilgi sundu. Faaliyet Raporunun okunmasında ise Başkan Tutuk yerini Yalova Belediye Meclisi 1. Başkan Vekili Nusret Karaalioğlu’na devretti. Ardından Yalova Belediyesi 2020 yılı faaliyet raporu da okundu. Raporların oybirliği ile kabulünün ardından Nisan ayı olağan meclis toplantısı sona erdi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle