Yalova’da OSB’li Çocuklar İçin Eyleme Geçiliyor

Yalova’da OSB’li Çocuklar İçin Eyleme Geçiliyor

“Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Bireylere Yönelik Ulusal Eylem Planı” toplantısı Yalova Vali Yardımcısı İrfan Demiröz başkanlığında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün yazısı gereği “Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Bireylere Yönelik Ulusal Eylem Planı” toplantısı Yalova Vali Yardımcısı İrfan Demiröz’ ün başkanlığında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Faruk Uysal, İl Müdür Yardımcısı Arif Laçin, Marka Koordinatörü Murat Özkan, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Hamza Dinç ve Deniz Karayılmaz, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri Şube Müdürü Hüseyin Yılmaz,  İbn-i Sina Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdürü Ümit Yaşar Ganioğlu, İŞ-KUR Müdürlüğü’nden Mehmet Karadeniz, Yalova Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Fatma Kahraman Güloğlu ve OSB tanılı çocuğu olan anne Güllühan Coşkun katıldı.

Toplantının amacı ve Otizm hakkında bilgi veren İl Müdür Yardımcısı Arif Laçin, OSB tanımı, nedenleri ve günümüzde görülme sıklığına değinerek sayısal verileri aktardı.  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından sunulan hizmetler noktasında bilgilendirme amaçlı sunum da gerçekleştirildi. Akabinde İlgili Müdürlükler tarafından OSB’li çocuklar ve aileleri için yapılan çalışmalar hakkında bilgi paylaşımı ve gerekli projelerin başlatılması konularında planlamaların yapılması gündeme alındı.

OSB’li bireylerin aileleri temsilen toplantıya katılım sağlayan anne tarafından çocuklarının ve kendilerinin yaşadıkları sorunlar belirtilmiş olup gerek anne gerek de toplantıya katılım sağlayan Müdürlükler tarafından Yalova’da yapılabilecek çalışmalar ile ilgili kurul üyelerinin görüş ve önerilerini dinlemesinin ardından otizm spektrum bozukluğu olan bireylere yönelik farkındalık çalışmalarının ve kurumlar arası iş birliğinin önemine dikkat çekildi.

Toplantıda otizmli bireylere engelsiz yaşam alanları oluşturulmasına ilişkin projelerin değerlendirilmesi, erken tanı, tedavi ve müdahale zincirinin kurulması, ailelere yönelik hizmetlerin geliştirilmesi, eğitsel değerlendirme, özel eğitim, destek eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerinin geliştirilmesi, istihdam süreçleri ve çalışma hayatı, sosyal hizmet, sosyal yardım ve toplumsal yaşama katılım konuları görüşüldü. Müdürlüğümüzce gerçekleştirilen ‘Gündüzlü Hizmetler’ projesi hakkında bilgilendirme yapılarak OSB’li bireyler için ayrıca uygulanması noktasında gerekli çalışmaların sürdüğü bilgisi paylaşıldı.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle