“Yalova’da Aronya Üretimi Katlanıyor”

25 Kasım 2022 09:04
“Yalova’da Aronya Üretimi Katlanıyor”

Yalova’nın coğrafi işaretli ürünü olan aronya meyvesindeki geçtiğimiz yıl 25 bin ton olan üretim 2022’de 50 tona ulaştı. Türkiye’de ilk ve tek organik olarak üretimi yapılan sağlık meyvesinde önümüzdeki yıl ise üretimin 100 tona çıkması bekleniyor. 

Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar, 2012 yılında Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından adaptasyon çalışmalar başlatılan aronyanın 2017 yılında 2 çeşidinin tescilinin yapıldığını hatırlattı. Antioksidan özelliği nedeniyle aronyanın bir sağlık meyvesi olduğunu söyleyen Parıldar, ürünün kentte üretilmesi için bugüne kadar yoğun bir çaba harcadıklarını söyledi. Parıldar, anavatanı Kuzey Amerika olan aronyanın Türkiye’ye yeni giren bir olduğuna dikkati çekerek, “Bizim tabirimizle her eve lazım dediğimiz bir ürün. 400 dekarlık bir alanda da biz aronya üretimi gerçekleştiriyoruz. Yalova özelleri, önemlileri üretmeli diyoruz. Aronyayı 2021 yılında coğrafi işaretle taçlandırarak Yalova aronyası olarak Türkiye’ye sunmaya başladık. Bu alanda da aronya üreten diğer iller ilke farklılığımız ortaya çıkıyor” dedi.

Yalova aronyasında organik üretim

Parıldar, bu yıl üretilen aronyanın yarısından fazla kısmının organik olarak yetiştirildiğini söyledi. Yalova aronyasının tamamının organik üretileceğini dile getiren Parıldar, “Biz aronyayı bir farklı daha üretiyoruz. Organik aronya hedefimiz var. Tamamını organik yapma hedefimiz var. 400 dekarın tamamını  organik aronya olarak üretme hedefimizin yüzde 50’nin üzerinde gerçekleştirmiş bulunmaktayız. 250 dekarlık alanda organik aronya üretiyoruz. Bu da Türkiye’de ilk ve tek olan üretim metodu. Hedefimiz 2023-2024 yıllarında Yalova’daki aronya üretiminin tamamını organik tarım yöntemiyle yapmak. Üreticiden tüketiciye sağlık meyvesi olan Yalova aronyasını organik metotla üretilmiş olarak sunmak” ifadesini kullandı.

Yalova aronyasında hedef yıllık 500 tona

Yalova’da 2020 yılında 8 bin ton olan aronya üretimi 2021 yılında 25 bin tonu geçmişti. Bu yıl 50 tona ulaşan aronya rekoltesi hakkında bilgi veren Parıldar, şöyle konuştu:

“Aronya dikilişlerine baktığımız zaman biz 2017 yılından itibaren 2022 yılına kadar geldik. En yoğun proje yaptığımız yılda 2021 yılıydı. 160 dekarlık bir proje gerçekleştirdik. Bu sene de 60 dekarlık bir proje gerçekleştirdik. Yıllar geçtikçe ürünler tam verime yatacak. Tam verime yattığı zaman yıllık kapasitemiz yıllık üretimimiz 500 tonlara yakın olacak. Bu yıl itibariyle 50 tona yakın bir üretim gerçekleşti. Seneye beklentimiz bunun 100 tonlara çıkması. Çünkü 2018-2019 yıllarında yaptığımız projelerimiz 2023 yılında artık tam verime yatmış olacak.”

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle