Yalova’da 46 Vaka Var, Ölüm Ya Da Karantina Yok

03 Nisan 2020 10:15
Yalova’da 46 Vaka Var, Ölüm Ya Da Karantina Yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ülke genelindeki vaka sayılarını açıkladı. Açıklamada Yalova’da bugüne kadar 46 vaka tespit edildiği ve Corona Virüs’e bağlı bir ölüm olayının yaşanmadığı belirtildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Bakan Koca, 'Türkiye'de Günlük Koronavirüs Tablosu'nu açıkladı. Bu kapsamda Yalova’nın verilerini de paylaşan Bakan Koca, “Yalova’da şu ana kadar tespit edilen 46 vaka var. Ama sevindirici olan şudur ki bu ilimizde Corona Virüs’e bağlı bir ölüm yaşanmadı” dedi.
Bakan Koca Yalova ilinde her hangi bir karantina bölgesinin de bulunmadığını ancak 81 ilde olduğu gibi Yalova’da da giriş çıkışların kontrollü olarak yapıldığını ve bu kapsamda alınan tedbirlerin de Yalova Valiliği tarafından titizlikle uygulandığının altını çizdi.
Bakan Koca illere göre en çok vaka olan illeri ise şu şekilde açıkladı, “''Burada görülen ön planda daha çok vakanın İstanbul olduğunu görüyoruz. İstanbul'daki vaka sayısı 8 bin 852, yüzde 60'lara yakın. Onu İzmir izliyor, 853 vaka, onu 712 vakayla Ankara, 584 vakayla Konya, 410 vakayla Kocaeli izliyor. En çok vaka görülen iller, İstanbul, İzmir, Ankara, Konya, Kocaeli, Isparta, Sakarya, Adana, Bursa ve Samsun”

Bakan Koca 81 ilin tamamında Corona Virüs vakasına rastlandığını da dile getirerek, “Karşımızda, sürekli hareket halinde olan, içeri sızacak boşluk arayan, koyduğumuz sınırlarda zayıf noktaları tehdit eden bir düşman var. İnsanlık buna ilk kez tanık oluyor. Dayanışma şimdi izolasyonla gerçekleşiyor. Araya mesafe koymak, bizi güçlü kılıyor. Dünya, koronavirüse karşı şu ana kadar ne başarı göstermişse, bunu izolasyona borçludur. Biz de hastalığın ülkemize girmesini bu yolla öteledik. Hastalık, Türkiye'ye girdiğinde, bu mücadelede asıl silahımızın izolasyon olduğunu söyledik.

Temas, mesafe, izolasyon? Bu üç kelime hayati önemde. Temas içinde olmayacağız, araya mesafe koyacağız, kendimizi izole edeceğiz. Bütün dünyada bilim insanları hastalık üzerinde çalışıyor. Bilgi sürekli gelişiyor. İzolasyon konusu, her gün daha fazla önem kazanıyor” diye konuştu.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Sinem

17 Haziran 2020 20:42
Haber yazmışsınız üzerinde tarih yok, gerçekten enteresan