Yalova'da 1 Ayda 17 Bin Acil Çağrı Yapıldı

Yalova'da 1 Ayda 17 Bin Acil Çağrı Yapıldı

112 Acil Çağrı Telefonunun gereksiz yere meşgul edilmemesini sağlamak adına halkta farkındalık oluşturulmasını amaçlayan, "Yaşama Yol Ver" kampanyasının Yalova tanıtımı Atatürk İlkokulu'nda gerçekleştirildi.

Burada söz alan 12 Acil Çağrı Merkezi Şube Müdürü Tansu Bayram Uzun Yalova'da 1 ayda 17 bin acil gerçekleştiğini söyledi.

"Yaşama Yol Ver" Kampanyası Yalova tanıtım toplantısı Atatürk İlkokulu konferans salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Süvari, Halk Sağlığı Müdürü İbrahim Dedecan, Sağlık Müdürü Ali Daştan, sağlık çalışanları ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan 112 Acil Çağrı Merkezi Şube Müdürü Tansu Bayram Uzun acil çağrı telefonlarının ne denli yanlış kullanıldığını çarpıcı rakamlarla ortaya koydu. Yalova’da bir ayda toplam 17 bin çağrı alındığını söyleyen Uzun, bu çağrıların sadece yüzde 5’inin acil vaka olduğunu belirtti. 180 personel ile hizmet verildiğini belirten Uzun, “112’nin doğru kullanımı konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz. 112 olarak gereksiz ve doğru olmayan ihbarlarla etkin hizmet veremiyoruz. Beyin kanaması geçiren bir hastanın oyalanması onun hayatına mal olabiliyor. 112 Çağrı Merkezi olarak 9 istasyon, 180 personel, 21 ambulans ile hizmet veriyoruz. Kasım’da hastaya ulaşım süremiz 6,9 dakika. Yaptığımız vaka sayısı 1471. Kasım ayında aldığımız çağrı sayısı ise 17 bin 734. Türkiye’de yüz aramadan sadece 5’i acil vaka. Bu yüzden yardım elimizi yeterince uzatamıyoruz. Kampanyamızı amacı işbirliği yaparak önce öğrencilere ve ailelerine sonra tüm Yalova’ya ulaşmak. Zamanında ve etkili müdahaleyi sağlamak. Bu kampanyada en başarılı il olacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Sağlık Müdürü Ali Daştan ise konuşmasında 112 Acil Çağrı Servisi’nin gereksiz yere aranmaması gerektiğini söyledi. Müdür Daştan, “112 acil hattı hayati tehlike durumunda aranmalıdır. Şehir planlamalarında trafikle ilgili çalışma yürütülürken 112 servislerinin de düşünülmesi gerekiyor. Biz bu kampanyayı ayrıca ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ felsefesiyle yürütüyoruz. Bir insanı, bir hayatı kurtarmak için yol verin” dedi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle