Yalova Valiliği Şehir Logosu Tasarım Yarışması İptal Edildi

Yalova Valiliği Şehir Logosu Tasarım Yarışması İptal Edildi

Yalova Valiliği tarafından başlatıl Yalova Şehir Logosu Tasarım Yarışması oylamada manipülasyon yapıldığı gerekçesi ile iptal edildi.

Yalova Valiliği Yalova’nın şehir logosunun tespiti amacı ile bir tasarım yarışması başlatmıştı. Bu kapsamda oluşturulan jüri katılan yarışmacıların tasarımları arasından belirlenen 5 logo için Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) internet sitesi üzerinden halk oylaması başlatmıştı. Yaklaşık 10-20 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen oylamada manipülasyon tespit eden jüri yarışmanın iptal edildiğini duyurdu. Yalova Valiliği tarafından yapılan açıklamada ise şu bilgiler paylaşıldı, “Yalova Valimiz Sayın Muammer Erol’un himayelerinde gerçekleştirilen Yalova'nın kurum kimliğinde ve tanıtımına yönelik etkinliklerde, fuar ve toplantılarda, her türlü basılı malzemede, web sayfası ve tanıtım filmi gibi hareketli mecralarda, tüm kurumsal faaliyetlerde kullanılmak üzere düzenlenen Yalova Valiliği uhdesinde, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası’nın destekleri ile “Yalova Valiliği Şehir Logosu Tasarım Yarışmasına” 309 başvuru yapılmıştır. Bu logolar arasından, seçici kurul tarafından seçilen 5 (Beş) logo, 20 Mayıs 2019 Pazartesi günü saat 23.59 a kadar halk oylamasına sunulmuştur. Yalova Ticaret ve Sanayi Odası internet sitesinden 10-20 Mayıs tarihleri arasında yapılan anket uygulamasında elde edilen verilere göre 16.152 adet oy kullanımı yapılmış olup; Oy dağılımı; Logo 1 (491 oy), Logo 2 (319 oy), Logo 3 (4616 oy), Logo 4 (3638 oy), Logo 5 (6671 oy), Hiçbiri (417 oy) olarak gerçekleşmiştir.

Yapılan inceleme sonucunda gerek Yalova Valiliği’ne gerekse Yalova Ticaret ve Sanayi Odasına yapılan şikâyetlerde oylamanın manipüle edildiği, anket uygulamasının açığı olduğu, yarışmaya katılan logolardan bazılarının bir gecede aynı dakika ve saniyelerde 700-800 civarında oy aldığı gözlemlenmiştir. Yalova Valiliği Şehir Logosu Tasarım Yarışması “Şartnamenin 5. Maddesi, 3. bendi doğrultusunda” seçici kurul tarafından iptal edilmesine karar verilmiştir.

Vali Yardımcısı İrfan Demiröz Başkanlığında oluşan Değerlendirme ve Seçici Kurul Üyeleri; Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç, İl Genel Meclis Başkanı Hasan SOYGÜZEL, Prof. Dr. Candan Cengiz Dedelioğlu, Dr. Öğr. Üyesi Sibel Akova, YTSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şeref Tali, Kent Konseyi Başkanı İsmail Mutlu, Öğr. Gör. Yasin Yılmaz, Grafik Tasarımcısı Oğuzhan Şekerci, GARDEN A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Okul’a ve toplam 309 başvuru sahiplerinin her birini ayrı ayrı yürekten kutluyor; Logo Tasarım Yarışmasına göstermiş oldukları yoğun ilgiden dolayı teşekkür ediyoruz”

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle