Yalova Makine OSB’nin 1. Etabı 2022 Ortalarında Faaliyete Geçecek

19 Ocak 2022 08:44
Yalova Makine OSB’nin 1. Etabı 2022 Ortalarında Faaliyete Geçecek

Yerli, yenilikçi, yeşil, yüksek teknolojili ve yalın (5Y) ilkelerinden yola çıkan Türkiye’nin en kapsamlı organize sanayi bölgesi olma yolunda ilerleyen Yalova Makine İhtisas OSB, 4 milyar doları ihracat olmak üzere yıllık 12 milyar dolarlık üretim gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Yalova Makine İhtisas OSB’nin Türkiye’nin yeni nesil ilk üretim üssü olacağını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir, 1’inci etabın 2022’nin ortasında faaliyete geçeceğini söyledi.

2022'nin ortasında ilk bölümü tamamlanacak olan Yalova Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin Türkiye ekonomisine sağlayacağı katkının rakamları belli oldu. 289 firmanın yer alacağı OSB'de yılda 4 milyar doları ihracat olmak üzere 12 milyar dolarlık üretim yapılacak. Yalova Makine İhtisas OSB'nin ileri teknoloji üreten, çevreye duyarlı, yenilikçi, akademiyle hareket eden, zengin sosyal donatı alanlarına ve Ar-Ge ofislerine sahip yeni nesil organize sanayi bölgesinin ilk temsilcilerinden olduğunu belirten Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir, "Yalova'da bilinen OSB'lerin dışında, dünyaya örnek olacak bir organize sanayi bölgesi yükseliyor. Bu model hem dünyaya ihraç edilecek hem de Türkiye'deki mevcut OSB'lerin gelişimine ve dönüşümüne katkı sağlayacak. Türkiye'de ilk kez fabrikaların, Ar-Ge merkezlerinin, serbest bölge ve kamu kampüslerinin yanı sıra kendi barajı, müzesi, sanat meydanı, üniversite kampüsü, teknokenti, yeşil alan ve parkları, güneş enerji santrali ve ipek böceği yetiştiriciliğinin yapıldığı bir OSB kuruluyor. Birinci etabın tamamlanmasıyla 12 milyar dolarlık üretim gücüne ulaşacağız. Bu rakamın 4 milyar dolarını ihracat oluşturacak. 289 katılımcının olduğu Yalova Makine İhtisas OSB şimdiden yüzde 90 doluluk oranına ulaştı" dedi.

Akademinin kalbi Yalova Makine İhtisas OSB'de atacak

Önümüzdeki yılın ortasında faaliyetlerine başlayacak olan Yalova Makine İhtisas OSB, sanayi-akademi işbirliğine de büyük önem veriyor. Bu kapsamda Yalova Üniversitesi ile imzalanan protokole göre Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinin binası, Yalova Makine İhtisas OSB içinde inşa edilecek. Sanayi-akademi işbirliğinin dünyada çok güzel örnekleri olduğunu belirten Yalova Makine İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir, "Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank'ın da katılımıyla taraflar arasında fakülte binalarının OSB içinde kurulmasına yönelik protokolü imzaladık. OSB Yönetimi olarak fakülte binalarının tüm maliyetini karşılayarak biz yapıp üniversitemize eğitim öğretim için teslim edeceğiz" şeklinde konuştu.

Yalova Teknopark sanayiciden büyük ilgi gördü

Yalova Makine İhtisas OSB bünyesindeki Yalova Teknopark, 25 Kasım 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ilan edilerek, 27 Temmuz 2021 tarihi itibariyle anonim şirket olma sürecini tamamladı. Yalova Teknopark'ın 1'inci etabındaki çalışmaların, üniversite yerleşkesi olarak adlandırılan 3 bin 600 metrekare kapalı alanda, 36 ofis ile kuluçka, ön kuluçka ve girişimcileri bünyesinde ağırlayarak 2022 yılında başlaması bekleniyor. Yüzde 100 doluluk oranına ulaşan 1. etapta sektör dağılımı yüzde 45 yazılım, yüzde 20 savunma sanayisi, yüzde 20 elektronik ve haberleşme, yüzde 10 makine sanayisi ve yüzde 5 yeşil teknolojiler olarak gerçekleşti.

 "Yalova Teknopark, bulunduğu bölgenin ihtiyaçları ve talepleri göz önüne alınarak 2 farklı lokasyonda ve 2 farklı modelde hizmet edecek bir proje olarak planlandı" diyen Yalova Makine İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir, 2'nci etaba dair şu bilgileri paylaştı, "İkinci etap çalışmaları Yalova Makine İhtisas OSB yerleşkesinde de yatay mimaride, yazılımdan ziyade üretim başlıklarını konu alan, Ar-Ge ve ticarileştirme çalışmalarına ev sahipliği yaparak Ar-Ge'nin üretimle buluştuğu bir teknoloji merkezi olacak."

 

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle