Vefat Eden Hastanın Organları Üç Hayat Kurtardı

Vefat Eden Hastanın Organları Üç Hayat Kurtardı

Yalova’da on gündür yoğun bakım ünitesinde tedavi gören 80 yaşındaki Fatma Y.’nin beyin ölümü gerçekleşmesiyle ailesi organlarını bağışlama kararı aldı.

İki böbreği ve karaciğeri yapılan operasyonla alınan Fatma Y. 3 hastaya hayat verecek. Özel Yalova Hastanesi’nde yüksek tansiyona bağlı beyin kanamasından dolayı yoğun bakım ünitesinde tedavi gören 80 yaşındaki Fatma Y. adlı hastanın beyin ölümü gerçekleşti.

Ölen kadının yakınları organlarının bağışlamayı kabul etti. Donörün organlarının bağışlamasında bir engel olmadığının tespit edilmesiyle birlikte hastanede hareketli anlar yaşandı. Anestezi Uzmanı ve Yoğun Bakım Doktor Ali Murat Güler, olumlu cevap almasıyla birlikte hemen hastane yönetimiyle çalışmalara başladı. Hemen Sağlık Bakanlığı Bursa Koordinasyon Merkezi’ne haber veren yetkililer, yapılan incelemeler sonrasında iki böbreğin ve karaciğerin nakil yapılabileceğini tespit ettiler. Bursa’dan gelen özel ekip, hemen ameliyata girdi. Üç saat süren operasyonun ardından alınan organlar karayolu ile Bursa’ya götürüldü. Vefat eden Fatma Y.’nin organlarının üç hastaya nakledileceği belirtildi.

Hastanenin Anestezi Uzmanı ve Yoğun Bakım Doktor Ali Murat Güler, organ bağışı bekleyen birçok hastanın bulunduğunu ve ailenin bağış önerisini hemen kaydederek örnek bir davranışta bulunduğunu söyledi. Vefat eden hastayla ilgili bilgi veren Dr. Ali Murat Güler; “Hastamız 80 yaşındaydı. Bu hastamız yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması sonucu yoğun bakımda beyin ölümü gerçekleşen bir hastamızdı. Allah razı olsun aile yakınları organlarını bağışladı ama yaşı ileri olduğu için sadece karaciğeri ve böbrekleri alındı. Organları da ihtiyacı olan hastalara nakledilecek. Bu konuya çok eğiliyorum çünkü Türkiye’de şu anda inanılmaz derece organ bekleyen hasta var. Yoğun bakımımızda da diyalize bağlı, çoklu organ yetmezliğine gitmiş birçok hastalarımız var. Bu hastalarımız zamanında organ nakli olabilseydi belki hiç buralara gelmeyeceklerdi” dedi.

Vefat eden Fatma Y.’nin ailesinin adına açıklama yapan oğlu Muhammet Y ise; “Doktor beyin ölümü gerçekleşti dediğinde organları bağışladık. İnsanlara yararlı olsun. Herkes duyarlı olsun. Herkes bir organ bağışlasa hayat kurtarabiliriz. Dinen de söyleniyor. Rahmetli babamın da organlarını bağışlamıştık. İyi bir şey” diye konuştu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle