“Tek Kelimeyle Beceriksizlik”

“Tek Kelimeyle Beceriksizlik”

AK Parti İl Yönetimi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle basın mensuplarıyla kahvaltılı programda bir araya geldi.

Gazetecilerin sorunlarını yanıtlayan İl Başkanı Muğlim Bağatar ve Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ile Meliha Akyol, Yalova Belediye binasının depremsellik nedeniyle taşınması ve bu nedenle oluşan kamuoyu tartışmalarıyla ilgili belediye yönetimini ‘beceriksizlikle’ suçladı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle AK Parti İl Başkanlığı basın mensuplarına kahvaltılı bir program düzenledi. Programda AK Parti İl Başkanı Muğlim Bağatar, AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı ve Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, Yalova Milletvekili Meliha Akyol, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, Basın ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Hüseyin İshak ve İl Gençlik Kolları Başkanı Fatih Şahin de katılarak gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

“MYO’ya yerleşmek yanlış bir formül”

Basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayan İl Başkanı Muğlim Bağatar, gazetecilerin yönelttiği Yalova Belediyesi binasının depremsellik durumu ve bununla ilgili Yalova kamuoyunda çıkan tartışmalarla ilgili de görüşlerini açıkladı. Bağatar, “Bizler YTSO ile bir yerel yönetimler şurası düzenlemiştik. Yalova’nın kalkınabilmesi için iki ana istikamet tespit ettik. Bunlardan bir tanesi Yalova’nın turizm potansiyelini geliştirmek ve ikincisi de Yalova Üniversitesi’nin geliştirilmesi olmuştu. Bu bağlamda Rektörümüzle, YTSO başkanlığımızla hep birlikte Yalova Üniversitesi’ni nasıl kalkındırabiliriz diye bunun gayreti içerisindeyiz. 2023 yılına kadar kademeli olarak üniversitenin kalitesini ve öğrenci sayısını artırmak için çalışma yapıyoruz. Hal böyleyken, üniversiteyi kalkındırmaya çalışırken mevcut üniversitenin meslek yüksek okulu binasının boşaltıp belediyenin oraya taşınması yanlış bir formül. Belediye başkanı bizleri de davet etti. Vali, Rektör, CHP’nin milletvekili de vardı. Bizim öncelikli tavsiyemiz; elinizdeki tüm alternatifleri değerlendirin dedik. Sizin bir çözüm bulmanız lazım dedik” şeklinde konuştu.

“Çözüm yerine çözümsüzlük üretiyor”

Yalova Belediye yönetiminin konuyla ilgili elinde başka çözüm alternatifinin olmadığı şeklinde davrandığını da söyleyen Bağatar, “Belediye başkanı bugün bizden olsaydı biz çok kolay gereğini yapardık. Yalova Belediyesi ısrarla çözüm üretmek yerine çözümsüzlük üretiyor. Elimizde başka alternatif yok gibi davranıyor. Belediye başkanı öncelikle konuyu Belediye Meclisine getirdi. Yalova Üniversitesi ile Yalova Belediyesi arasındaki protokolü iptal etmek istedi. Ben de telefonla görüştüm. Bu şekilde teklif gelirse mecliste bunu reddederiz dedik. Rektör hocayla konuyu istişare edin, diğer yolları deneyin, hiçbir başka çözüm yolu bulunamazsa orta yolu buluruz dedik. Ben inanıyorum ki iyi araştırılsa, koskoca Yalova Belediyesi’nin bina yapacak arsasının olmaması, 12 milyon TL Özel Kalem harcaması varken 10-15 milyon TL’ye bir bina yapamaması büyük bir beceriksizlik. İnşallah üniversite öğrencilerine zarar vermeden bu süreç sancısız bir şekilde çözülecektir. Bizim bakış açımız şu; olası bir deprem durumunda belediyede çalışan insanlar da bizim insanlarımız. Hiç kimsenin mağdur olmaması için biz yapıcı bir tavır alınmasından yanayız” dedi.

“Ben ayıplıyorum”

Bu durumu değerlendiren Milletvekili Meliha Akyol ise, “Ben ayıplıyorum. Ben de bu dönemden önce meclis üyesiydim. Binanın statik açıdan tehlikeli olduğu zaten biliniyordu. Becerip, bir belediye binası yapamadılar. Bizim hiçbir AK Partili bir belediye CHP’nin kapısını çalmıyor gelin yapın diye. Beceriksizlik, başka bir şey değil” şeklinde konuştu.

“Dayanışma ile sürecin sonlandırılması lazım”

Mecliste çoğunluğun AK Parti’de olduğunu hatırlatan Milletvekili Ahmet Büyükgümüş ise sürecin dayanışma içerisinde çözüme kavuşturulması gerektiğini savundu. Büyükgümüş, “Burada meclis çoğunluğu bizde. Başkanlık CHP’de. Tam bir dayanışma ile bu sürecin sonlandırılması lazım. STK’ların bu sürece dahil olması, belediye binası taşınsa da Yalova’nın kent yapısına kent kimliğine uygun bir özel çalışmaya özel planlamaya ihtiyaç var. Yalova’da kitle örgütlerinin de bu sürece dahil olması ve fikirlerini ifade etmesi bence de çok değerli. Biz burada güzel ayakları yere basan ciddi planlama yapılırsa hep beraber bunu hayata geçirirsek, gerek mecliste gerek diğer süreçlerde elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.

“Süreci iyi idare edemiyorlar”

2019 yılındaki belediye hizmetlerini değerlendirmesi talep edilen Başkan Muğlim Bağatar, Yalova Belediyesi’ni yapılan çalışmalarda yetersiz gördüklerini söyledi. Bağatar, “Belediyenin bütçesine baktığımızda yapılabilecek şeyler oldukça fazla. Bizim belediye sadece çöpleri topluyor, maaşları da verebilirsem çok şükür diyor. Bu yüzden ben kesinlikle Yalova Belediyesi’nin geri gittiği kanaatindeyim. Şehirler de diğer canlılar gibi zamanla yaşlanıyorlar. Şehrimizde yapılması gereken temel gereksinimler ve bakım ihtiyaçları var. Gerekli bakım ve yenilemeler yapılmazsa, eninde sonunda arıza verecektir, iş göremez hale gelecektir. Yalova Belediyesi’ni bu konuda yetersiz görüyoruz. Sürekli paramız yok diyorlar. Demek ki süreci iyi idare edemiyorlar” diye konuştu.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Sinan

14 Ocak 2020 18:53
Hadi yaaaa, ayip ve becerisizlik aslinda sizlere ait ama yavuz hirsiz misali saldirin, zaten baska yaptiginiz birsey yok. Siz ne verdiniz Yalovaya diye soran oldumu tisssssss sesiniz cikmiyor