TBB Başkanı Metin Feyzioğlu Yalova'daydı

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu Yalova'daydı

Yalova'ya gelen Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu bölücü terör örgütünün de uluslararası hukuk karşısında meşruiyet kazanmak amacıyla bu referandum değişikliğini desteklediğini söyledi. Feyzioğlu bu iddiasını belgeleriyle karşısına gelecek herkesle tartışacağına vurgu yaptı.

Yalova Barosu ve ADD Yalova Şubesi tarafından düzenlenen, "Anayasa Değişikliğini Tartışıyoruz" paneline katılmak üzere Yalova'ya gelen TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Yalova Barosunda bir basın toplantısı düzenledi. Yalova Baro Başkanı Hakan Gergeroğlu ve baroya bağlı avukatların da katıldığı toplantının açılış konuşmasını Yalova Baro Başkanı Hakan Gergeroğlu yaptı. Gergeroğlu, "Bugün tarihin bize verdiği bir görevi yerine getiriyoruz. Tarih avukatlara ve barolara bir görev vermiş. Bu görev sadece iktidarın yada güçlünün yanında değil halkın yanında olma görevidir. Bizler halkın yanında olma görevimizi sadece adliyelerde yerine getirmeyiz. Halkın haklarını korumak için kimi zaman denizde, kimi zaman bir hayvanın hakkını korumak için, fabrikada işçinin, tarlada köylünün yanında yer almak durumundayız. Bu nedenle bugün de halkımıza bir şeyler anlatma görevi bize verildi." dedi.

Gergeroğlu'nun ardından söz alan TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ise terör örgütünün de bu anayasa değişikliğini desteklediğini iddia etti. Feyzioğlu, "Önümüzdeki Anayasa değişikliği teklifi hain, kanlı, alçak, bölücü terör örgütü tarafından desteklenmektedir. Bunun sebebi bölücü örgütün uluslararası hukukta sınıf atlayarak, terör örgütü sınıfından özgürlük hareketi sınıfına yükselmesini sağlamaktır. Söz konusu desteği, bir algı operasyonu ile tersten vermek anlaşılan daha faydalı görülmüştür. Bölücü terör örgütü nasıl ki 2010 yılında Türkiye'nin hukuk devleti yapısını yerle bir eden referanduma nasıl ki destek verdiyse aynı desteği bu defa başka bir taktikle vermektedir. Çünkü Türkiye'nin yargısı tek bir kişiye bağlandığında ve meclisi bir tek kişinin etkisi altına girdiğinde bölücü terör örgütü tıpkı Suriye'de ki yavrusu gibi uluslararası hukukta meşruiyet kazanacağını hesaplamaktadır" dedi.

"Gelsinler tartışalım"
  TBB Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu iddiasını belgeleriyle herkesle tartışabileceğini de dile getirdi. Feyzioğlu, " Türkiye'yi uluslararası hukukta meşrulaşmış ve her türlü desteği açıktan alır hale gelmiş bir terör örgütü ile karşı karşıya bırakmaya değecek ne vardır elimizde. Derdimiz bu anayasamıdır. Olmamalıdır. Bir elimizde en üstün milli menfaatler vardır. Diğer elimizde ise şahsi bir talep vardır. Bu şahsi talep yersidir. Türkiye'nin bir Cumhurbaşkanı vardır. Bir Başbakanı vardır. Bir hükümeti vardır. Siyasi partileri ve parlamentosu vardır. Bütün bunlar varken hiç bir mantıklı makul sebebi olmadan temel bir sistem değişikliği ve buna bağlı bir rejim değişikliğini zorlamak bahsettiğim korkunç tehlikeyi somutlaştıracaktır. Bunu karşıma gelecek, bilgisi ve belgesi ile konuşacak herkese kamuoyu önünde açıklamaya varım. Ama bağırarak, çağırarak, söverek, hakaret ederek, seviyesiz iftiralarla hayır deme gerekçemizi başka yere çekenleri bende ciddiye almıyorum. Millette ciddiye almıyor. Bu sebeplerin karşısına sloganlarla çıkanlar, pazarlamaya çalıştıkları ürünün pazarlanamaz olduğunu çok iyi bilmektedirler" diye konuştu.

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu gün boyu Yalova'da sürdürdüğü ziyaretlerin ardından, Yalova Barosu ve ADD tarafından düzenlenen “Anayasa değişikliğini tartışıyoruz” konulu panele katılmak üzere Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonuna geldi. Vatandaşların alkışları altında salona giren Feyzioğlu burada da vatandaşlara hitap etti. Gittikleri yerlerde siyasi parti kavgası yapmadıklarını ifade eden Feyzioğlu, “Referandumda Allah’ın izniyle ‘hayır’ çıktıktan sonra isteyen istediği yere gider oyunu verir. Bu bir siyasi parti meselesi değil. Nisandaki meselemiz Türkiye’nin tapusunu bir kişiye ama kim olduğunu gelecekte de bilemeyeceğimiz kişiye verip vermeyeceğimiz. Türkiye’nin tapusunu Türk milleti vermeyecektir" dedi.

Feyzioğlu, Türk milletinin Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusunu savaş meydanlarında bedel ödeyerek kendi kanıyla aldığını, ülke tapusunun bedelinin şehit kanıyla ödendiğini dile getirdi. Cumhurbaşkanlığı makamının, siyasi parti genel başkanlığı seviyesine indirmenin Türkiye Cumhuriyeti ve kültürüne, Türk milletinin geleneklerine aykırı olduğunu savunan Feyzioğlu, “Türkiye’nin milli birliğini, vatanın bölünmez bütünlüğünü ancak ve ancak tarafsızlığına bağlı bir Cumhurbaşkanı sayesinde sağlayabiliriz. İşte bu sebeple milletimiz bunu kabul etmeyecektir" diye konuştu.

"Kabul edilemez"
Hakimler Savcılar Kurulunun 6 üyesinin Cumhurbaşkanı tarafından belirleneceğini söyleyen Feyzioğlu, "Anayasa değişikliği hakim ve savcıyı atayan kurulun 15 üyesinden 12'sinin 6'sını başkan doğrudan atamaktadır. Kimseye sormadan, kimseye danışmadan 6 üyeyi doğrudan atamaktadır. Geriye kaldı 7 üye. Bu 7 üyenin seçimini ise Meclis komisyonlarda ve Genel Kurulda yapacaktır. Peki Mecliste çoğunluk kimindir? İktidar partisinin. Bu sefer başkan devlet başkanı şapkasını çıkarıp, siyasi parti genel başkanı şapkasını taktığında partisinin genel başkanı sıfatıyla kalan 7 üyenin ezici çoğunluğunu orada belirleme imkanına sahiptir. Bu şu demektir; Hakimler Savcılar Kurulu başkana bağlıdır, işte bu kabul edilemez. Böyle bir ülkeye yatırımcı gelmez, böyle bir ülkedeki yatırımcı da kaçar gider" diye konuştu.

"15 Temmuz bir sınavdı"
Türkiye’nin 15 Temmuz’da büyük bir sınavdan geçtiğini vurgulayan Feyzioğlu, şunları kaydetti, "Milletimizin vatanını parçalatmayacağını, tüm operasyonlara rağmen vatanın bölünmeyeceğini yaşayarak gördük. 15 Temmuz’da arkalarında büyük güçlerin olduğunu düşündüğümüz bir örgüt, Türkiye’yi iç savaşa sürüklemek için kanlı bir plan yaptı. Belki devamı da gelecekti. Türk milleti herkesi şaşırtan bir sağduyuyla iktidarı muhalefeti, her kanadı bir anda birleşti. Küresel kuklacılar şaşırdı kaldı. ‘Bu millet nasıl birleşti?’ dediler. Büyük bir oyunu bozduk.”

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle