“Sosyete Pazarına Biz Talibiz”

“Sosyete Pazarına Biz Talibiz”

Adnan Menderes Mahallesi’ndeki Pazar yerinde kurulacağı duyurulan Sosyete pazarı Yalova esnafında rahatsızlığa neden olmuştu.

Bu gelişme sonrasında bir araya gelen oda başkanları yaptıkları ortak açıklama ile burada kurulacak pazara Yalova esnaflarının talip olduğunu açıkladılar.

Yalova Belediyesi tarafından Adnan Menderes Mahallesi’nde yapılan Pazar yerinde Sosyete Pazarı kurulacağının açıklanması sonrasında pazarcı esnafları duruma tepki göstermişlerdi. Yalova Belediyesi’nde kısa süreli tartışmaların da yaşanmasına neden olan gelişmede son adın Yalova Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (YESOB)’den geldi. YESOB Binasında gerçekleşen basın açıklamasına ildeki tüm odaların başkanları katıldı. YESOB Başkan Yardımcısı Ramazan Tekin ortak metni okuyarak burada kurulacağı belirtilen pazara Yalova esnaflarının talip olduğunu belirtti. Kendilerinin Pazar açılmasına değil il dışından gelen esnafların burada Pazar kurmasına tepki gösterdiklerinin altını bir kez daha çizen Tekin açıklamada şu sözlere yer verdi, “Son günlerde gündemi meşgul eden sosyete pazarı ile ilgili kamuoyunu bilgilendirme hasıl olmuştur.  Yıllardır Yalova’nın gündemine ara ara gelen sosyete pazarı kurma kararları pazaryeri işletme yönetmeliğine göre yasal yollara başvurularak yürütmeyi durdurma kararları aldırılmıştır. Böyle olmasına rağmen yaz sezonu günlerinde yine konu Yalova’nın gündemini meşgul etmeye başlamıştır.  Bu durum da Yalova’da ki mevcut esnaflarımızın gelirlerini ciddi bir şekilde etkileyecektir.  Bizler esnaf ve sanatkarlar odaları birliği ve esnaf odalarımız olarak konuyu yargıya taşıyacağımızı bildirmek istiyoruz. 5957 sayılı pazaryeri yönetmeliğinin 8. maddesi gereği pazaryerleri, belediyeler veya % 50 sinden fazlasına sahip oldukları iştiraklerine işlettirilir ve bu yetki devredilemez denilirken, pazar yerlerinin işletmesine ilişkin bazı hizmetler ve bu yönetmelik ve ilgili mevzuat hükümlerine aykırı hüküm içermeyecek şekilde yapılacak belirli süreli protokoller ile meslek kuruluşları eliyle yürütülebilir. Meslek kuruluşlarından kasıt esnaf odalarıdır. Bu f1krada belirtildiği gibi belediye iştiraklerine meslek odaları ortak olabilir. 5957 sayılı sayılı yasanın 8. maddesine dayanılarak bir kez daha yasal yollara başvurulup yürütmenin durdurulması kararı için gereği yapılacaktır. Şunu da son olarak belirtmek isteriz. Bizler giyim pazarı kurulmasına karşı değiliz ama giyim pazarı açılacaksa Yalova esnafı olarak rayiç bedeli ne ise o bedel üzerinden iştirakçi olarak Yalova esnafımız taliptir”

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle