“Salman Artık Görevine İade Edilmelidir”

27 Ekim 2022 10:19
“Salman Artık Görevine İade Edilmelidir”

CHP Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel, düzenlediği basın toplantısı ile bugün görülecek Yalova Belediyesi’ndeki yolsuzluk davasında, Vefa Salman’ın suçsuz olduğunu gösteren bilir kişi raporuna dayalı olarak, Salman’ın görevine iadesi yönünde bir kararın çıkmasını beklediklerini söyledi.

Yalova Belediyesi’ndeki yolsuzluk, zimmete para geçirme ve görevi kötüye kullanma davasına bugün yapılacak duruşma ile devam edilecek. Bu çerçevede partinin il binasında bir basın toplantısı gerçekleştiren CHP Yalova il Başkanı Mehmet Gürel, bilirkişi raporlarına değinerek Vefa Salman’ın göreve iadesi yönünde bir kararı beklediklerini söyledi. Davada bilirkişi raporlarının Vefa Salman’ın suçsuzluğunu net olarak ortaya koyduğunu da dile getiren Gürel, “Bugün sabah Yalova Belediyesi davası var. 2 yıldır bir yılan hikayesine döndürülen bir davanın oturumu yapılacak. Lehimize her gelen bir bilirkişi raporu sonrasında yeni bir bilirkişi raporunun istendiği bir dava haline geldi bu. Dava ilk önce bilinçli olarak uzatıldı ve halen uzatılmaya devam ediliyor ve arada da bilirkişi raporları isteniyor. Bilirkişi raporları bizim lehimize olunca yenisi isteniyor. Yani bir bizim aleyhimize bir bilirkişi raporu çıkana kadar bu süreç böyle devam edecek gibi duruyor. Buradan Yalova halkı adına CHP İl Başkanı olarak artık yeter diyoruz. İşin özüne baktığımızda bu çok basit ve anlaşılır. Yalova halkı Vefa Salman’ı Belediye Başkanı olarak seçti. Daha sonra Yalova Belediyesi’nde yaşanan bir yolsuzluğu ortaya çıkartıp suç duyurusunda bulunmalarına rağmen görevden uzaklaştırılan Vefa Salman oldu. Hadi delil karartma şüphesi ile 5-10 gün görevden uzatabilirsiniz bunu anlarız. Ama 2 yıl boyunca bir davanın devam etmesi hiç normal değil. Hiçbir tutuklunun olmadığı bir davada Salman’ın görevine iade edilememesi de ayrı bir çelişki. En son bilirkişi raporunda hem Belediye Başkanımız Vefa Salman hem de Belediye Başkan yardımcımız için suçsuzdur şeklinde geldi. İnşallah artık bugünkü davada bir sonuç çıkmasını bekliyoruz. Belediye Başkanı ve Belediye Başkan yardımcılarının göreve iadesini bekliyoruz. Bu yüzden çok sayıda milletvekilimizle birlikte orada olacak ve bu davanın bitmesi ve Yalova halkının tercihine saygı duyulması gerektiğini yüksek sesle bir kez daha dile getireceğiz. Eninde sonunda adalet bir gün tecelli edecek” dedi.

“7-8 ay sonrasında zaten göreve iade edeceğiz”
2023 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde Millet İttifakından bir ismin Cumhurbaşkanı seçilmesi ile Vefa Salman’ın yeniden göreve iadesinin söz konusu olacağını dile getiren Gürel, “Şu anda ki mevcut siyasi iktidar her ne kadar bu durumu geciktirmeye çalışsa da 2023 yılında Millet İttifakından birisi Cumhurbaşkanı olacak ve O zaman Vefa Salman ve belediye başkan yardımcıları görevine zaten iade edilecek. En geç ihtimalle 7-8 ay içinde Vefa Salman görevine iade edilecek. Ha 7-8 ay sonra ha şimdi ne değişir” diye konuştu.

“Cumhuriyet Yürüyüşü”ne davet etti
29 Ekim 2022 Cumartesi günü kutlanacak olan Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir Cumhuriyet Yürüyüşü düzenleyeceklerini bildiren CHP Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel tüm Yalovalıları bu yürüyüşe davet etti. Sadece Türk bayraklarının olacağı ve siyasetten uzak bir yürüyüş gerçekleştireceklerini dile getiren Gürel, “Cumhuriyet Bayramı’nı da coşkuyla kutlayacağız. Bu kutlamanın klasik bir kutlama olmasını istemiyoruz. Daha toplumsal bir duruşla kutlayacağız. Biz de CHP olarak akşamüstü saat 18.00’da 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda olacağız. Cumhuriyet yürüyüşümüzü Türk Bayrakları ile siyasetten uzak bir şekilde kutlayacağız. Tüm duyarlı vatandaşlarımızı Cumhuriyete, adalete ve Atatürkçülüğe sahip çıkmak için bu yürüyüşe katılmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle