“OSB’ler Yerli Ve Milli Üretime Katkı Sağlayacak”

“OSB’ler Yerli Ve Milli Üretime Katkı Sağlayacak”

OSB’lerin geldiği nokta ve bundan sonraki süreç Yalova Valisi Muammer Erol’un da katıldığı bir toplantı ile masaya yatırıldı.

Burada konuşan YTSO Başkanı Tahsin Becan, “OSB’lerin kurulması yerli ve milli üretim konusunda da ülkemize büyük katkılar sağlayacaktır” dedi.

Yalova’da kurulma çalışmaları devam eden OSB’lerin durumu düzenlenen toplantı ile mercek altına alındı. Elegance Resort Otel’de gerçekleşen toplantıya Yalova Valisi Muammer Erol, ilçe kaymakamları, YTSO Başkanı Tahsin Becan, ilgili kurum müdürleri ile OSB Müteşebbis heyetlerinin üyeleri de katıldılar. Burada söz alan Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) Başkanı Tahsin Becan OSB’ler hakkında katılımcılara bilgiler aktardı. Becan OSB’lerin il ve ülke ekonomisi açısından taşıdığı öneme de vurgu yaparak, “İlimizde kurulma çalışmaları devam eden Organize Sanayi Bölgelerinin Yalova ekonomisine getireceği katkılar çok fazla, Sayın Cumhurbaşkanımızın da üzerinde durduğu ve özellikle vurguladığı Yerli ve Milli üretim konusunda da Ülkemize büyük katkılar sağlayacaktır. OSB’lerde üretimde başlayacak olan firmalarla birlikte Yalova’da ciddi bir istihdam sağlanacağı da görülmektedir. Organize Sanayi Bölgelerinin tamamlanarak faaliyete geçmesindeki en büyük engel kamulaştırma bedellerinin yüksekliği ve fiyatların her geçen gün artması olarak görülmektedir. Sayın Valimize bu toplantıyı organize ederek tüm temsilcileri bir araya getirdiği için teşekkür ediyorum. Bu sayede bundan sonraki süreçlerde tüm OSB’ler birbirleri ile iletişim halinde olacak ve ortak hareket edilerek bütünlük sağlanacaktır” dedi.

“OSB’ler üst ölçekli planlamada önemli yer tutacak”
Yalova Valisi Muammer Erol’da toplantıda bir konuşma yaparak OSB’lerin il ekonomisi açısından taşıdığı öneme vurgu yaptı, “Bilindiği üzere, 4562 Sayılı Organize Sanayi Bölgesi Kanunu; Sanayinin uygun görülen alanlarda yapılmasını sağlamak, çarpık sanayileşme ve çevre sorunlarını önlemek, kentleşmeyi yönlendirmek, kaynakları rasyonel kullanmak, bilgi ve bilişim teknolojilerinden yararlanmak, sanayi türlerinin belirli bir plan dâhilinde yerleştirilmesini hedeflemektedir. İlimizde, 6 Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve biri Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) olmak üzere, toplam 7 adet İhtisasOrganize Sanayi Bölgesi (OSB) tüzel kişilik kazanmıştır. Tüzel kişiliği oluşan OSB’lerden, sadece ıslah şartlarını tamamlayan Yalova Kompozit ve Kimya İhtisas OSB dir. Diğer OSB’lerin kuruluş çalışmaları devam etmektedir. Lokasyon olarak Yalova Kompozit ve Kimya İhtisas OSB ve Kalıp İmalatı OSB dışındaki OSB’lerin tamamı aynı bölgede olup, sınırları birbirine komşu durumdadır. OSB’lerin yakın bir gelecekte Yalova ilinin üst ölçekli planlanmasında önemli yer tutacağı kesindir. İlimizde yeşil, yerli, yenilikçi, katma değeri yüksek mal ve hizmet üretimi, sanayi 4.0 teknolojisini hedef alarak bürokrasiyi sıfıra indiren bir yönetim anlayışı ile vatandaş odaklı inovasyonna dayalı bir sanayi yapılmasını hedeflemekteyiz. OSB’ler arası gerekli koordinasyonu sağlayıp, dayanışma ve işbirliği içinde sorunların çözümüne yönelik çalışmaların yapılması, teknik, idari, mali ve hukuki sorunların OSBÜK’e bildirilerek temel sorunlara ortak çözümler üretilmesi konularında görüş alışverişinde bulunmaktır” diye konuştu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle