Savaş Sanatı

12 Mart 2018 09:06

Sun Tzu, İÖ. 5’inci yüzyılda yaşamış, ünlü Çin klâsiği “Bingfa” (Savaş Sanatı) kitabının yazarı, günümüzde de çok tanınan Çinli savaş teorisyenidir.Sun Tzu, savaş sanatının felsefesini yazan; düşünceleri, yaşam felsefesi olarak da benimsenen ve hâlâ geçerli olan bir bilgedir.

Sun Tzu’ nun, savaşta siyasal kaygıların da göz önünde bulundurulması konusundaki ısrarı günümüzün strateji uzmanlarını da etkilemiştir.

Savaşa hazırlananların ve savaşanların Sun Tzu’ nun düşüncelerini dikkate almalarında yarar vardır.

Sun Tzu, liderlerin düşmanını ve kendi yeteneklerini tanımasına, savaştan önce olasılıkların çok iyi hesaplanmasına, iyi plânlamalar yapılmasına ve ‘ağır bir çarpışmaya girmeden savaşların kazanılmasına’ önem vermiştir.

Sun Tzu’ nun teorilerinden bazılarını kısa kısa hatırlayalım:

“Ne zaman savaşacağını, ne zaman savaşamayacağını bilen kazanacaktır.”

“Eğer kendini ve düşmanını tanıyorsan gireceğin yüz savaşın da sonucundan korkmamalısın. Eğer kendini tanıyor, düşmanını tanımıyorsan, kazanacağın her zafere karşılık bir de yenilgi alırsın. Eğer düşmanını da kendini de tanımıyorsan bütün savaşları kaybedersin.”

“Bütün zaferleri savaşarak kazanmak hüner değildir; savaşta hüner, düşmanın direncini savaşmadan kırabilmektir.”

“Zeki savaşçı sadece yenen değil, kolaylıkla yenmesini becerebilendir.”

“Muzaffer savaşçılar önce zaferi kazanır, sonra savaşır. En iyisi savaşmadan kazanmaktır.”

“Savaşta esas olan zaferdir, uzayan harekât değil. Uzayan bir savaştan kârlı çıkan ülke olmamıştır.”

“Savaşı kazanan general, savaştan önce birçok hesaplamalar yapan generaldir. Savaşı kaybeden general ise savaştan önce daha az hesaplama yapmış olan generaldir.”

“Savaştaki en önemli husus, düşmanın stratejisine saldırmaktır.”

(NOT:AA: Düşmanını tanımadığı için onun stratejisini zamanında anlayamayanlar, düşmanının stratejilerine saldıracak stratejileri de geliştiremezler.)

“Taktikleri olmayan strateji, zafere giden en uzun yoldur. Stratejisi olmayan taktikler ise yenilgiden önceki gürültüdür.”

***

YEŞİL BİNALAR

Çevre ve sürdürülebilirlik denildiğinde olmazsa olmaz koşullardan biri de yeşil binalardır.

Daha plânlama aşamasından başlayarak tüm süreçte kaynaklarını çevre ve topluma duyarlı ve verimli bir şekilde kullanan çevreye uyumlu, insan sağlığına zarar vermeyecek malzemelerle yapılan binalara “Yeşil Bina “deniyor.

Yeşil binalar, arazi yer seçiminden, yenilebilir enerji ve su gibi kaynakların kullanımına kadar bir dizi kriter temel alınarak tasarlanıyor.

Var olan binalar da sahip oldukları özelliklere göre belli tadilatlar sonucunda yeşil bina sertifikası alabiliyor.

Yeşil binalarda yaşamak hem enerji, hem de ekonomik tasarruf sağlıyor.

Elbette herhangi bir konut projesinin yeşil bina kategorisinde yer alabilmesi için doğa dostu bir sertifikaya sahip olması gerekiyor.

***

GÜNÜN SÖZÜ:

“ Düşünmek, yaşamımıza yön verir ve yolumuza ışık tutar.

Soru sormak, sorgulamak ise önümüze çıkabilecek engelleri aşma yollarını bize öğretir. Eğer yaşam kalitemizi arttırmak istiyorsak, sürekli olarak sorgulamalıyız.

Peygamberimiz Hazreti Muhammed, “iki günü eşit olan ziyandadır” diyerek sürekli sorgulamamızı, daha iyiye, daha güzele gitmemizi söylemiştir.” (Rifat SERDAROĞLU)

***

ATATÜRK Diyor ki:

“NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE!”

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Azize Akvardar Nazlıer

18 Mart 2018 14:04
Dostlarını kendine yakın tut.Düşmanlarını dahada yakın.! (En güzel sözü)Selamlar