ABD’ nin Amacı Ne?

28.03.2022 09:57

GÜNAYDIN Değerli Okurlar,Rusya- Ukrayna Savaşı ile yatıp kalkıyoruz.

Bu arada ülkemizin içine düştüğü ekonomik ve sosyal bunalım yeterli derecede gündemi işgal etmiyor.

Biz yine savaş ortamına dönelim.

Çok kişinin farkında olduğunu düşünüyorum; bu savaşta kaldırılan her taşın altından ABD çıkıyor.

Ukrayna- Rusya arasındaki ilişkileri bozan ve giderek tahrik eden de, yine ABD!

NATO’ nun genişleme arzusunu, bunun neden kaynaklandığını, Rusya’ nın en hassas bölgesine neler yapılmak istendiğini, Ukrayna’nın doğal kaynaklarını gündeme getirmeyeceğim.

ABD’ nin kendi ulusal çıkarları açısından rahatsızlık duyduğu en önemli konulardan biri, Avrupa’ nın Rus doğal gazına ihtiyaç duymasıdır.

Nord Stream 2 (Kuzey Akım 2), Gazprom ve birkaç Avrupalı enerji şirketi tarafından finanse edilen, Baltık Denizi üzerinden Rusya'dan Almanya'ya uzanan 1.234 km'lik bir doğal gaz boru hattıdır. Rusya'daki Vıborg şehrinden Almanya'daki Greifswald kasabasına kadar uzanır.

Bir önceki Kuzey Akım 1 boru hattının bir yıllık 110 milyar metreküpe varan kapasitesini ikiye katlaması beklenen boru hattı tamamlandı ve gazla dolduruldu ancak henüz faaliyete geçmedi. Proje ruhsat alabilmek için Almanya'daki doğal gaz düzenleme kurumunun ve Avrupa Komisyonu'nun onayını bekliyor.

ABD, Ukrayna ve Polonya ile birlikte (Rusya’ ya Avrupa üzerinde nüfus kazandıracağı gerekçesiyle) Kuzey Akım 2 projesine karşı çıkıyor. Çünkü projenin Rusya'ya doğal gazı jeopolitik bir silâh olarak kullanması için fırsat sağlayacağını düşünüyor.

Bunun yanında, fazla miktarda doğalgaz rezervi bulunan ABD, sıvılaştırılmış doğal gazını Avrupa’ya ihraç etmeye çalışıyor. Aynı ABD, bu projelerin tamamlanması halinde Avrupa'nın güvenliğine zarar vereceği, Rusya'nın enerji kaynaklarını Avrupalı ortakları ve müttefikleri üzerinde baskı kurmak amacıyla kullanma imkânını güçlendireceği ve Avrupa'nın enerji kaynaklarını çeşitlendirme sürecini engelleyeceğini öne sürüyor.

Gelelim en son habere…

(Reuters, 25 Mart 2022), ABD Başkanı Joe Biden, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von de Leyen ile bu yıl Avrupa’ya 15 milyar metreküp sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) tedarik etme konusunda anlaştıklarını açıkladı.

ABD, bu yıl Avrupa’ya 15 milyar, 2030 yılına kadar da her yıl yaklaşık 50 milyar metreküp LNG sağlamayı taahhüt etti. Rus doğalgazına bağımlılığın azaltılması için çalışmak üzere ABD-AB ortak çalışma grubu oluşturuldu.

Biden, ABD ve AB’nin, Avrupa'nın Rus fosil yakıtlarına olan bağımlılığını azaltmayı amaçlayan "Enerji Güvenliği Görev Gücü" adında bir çalışma grubu kurulduğunu da belirtti.

Görev gücünde Beyaz Saray'dan ve Avrupa Komisyonu'ndan birer temsilci olacak ve gruba, AB yürütme organı başkanlık edecek.

ABD’den gelecek LNG'nin Avrupa’ya biraz daha pahalıya mal olacağını vurgulayan Avrupa Komisyonu Başkanı von der Leyen, “Ancak bu ahlâkî bir seçim… Rus gazına olan bağımlılığımızı azaltmalıyız” diye konuştu.

Umarım ne söylemek istediğim anlaşılmıştır.

ABD, kanaatimce Ukrayna’ da bu nedenle barış istemiyor, Rusya’ yı zayıf düşürmek ve itibarsızlaştırmak için bölgede karışıklığın devamından yana tavır gösteriyor.

Türkiye’ nin bölgede tarafsızlığını koruyarak, her iki ülke ile de iyi ilişkilerini sürdürmeli; gecikmeksizin gözlerini ve tüm dikkatini iç sorunlarına çevirmelidir.

Gününüz aydınlık ve esenlik dolu olsun.

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle