Mag’lar Sahaya Çıktı

Mag’lar Sahaya Çıktı

Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) tarafından verilen teorik eğitimleri sonrasında uygulamalı eğitimleri de başarıyla alan MAG adayları eğitim sürecini tamamladı.

31 Ekim tarihinde başlayan MAG eğitimleri 4-25 Kasım tarihleri arasında süren teorik eğitimlerin ardından 17 Kasım tarihinde başlatılan uygulamalı eğitimlerle sürdü. Uygulamalı eğitimler K77 tatbikat alanında gerçekleştirildi. Arama ve kurtarma çalışmaları yapan MAG adayları gerçekleştirilen tatbikatta ise nasıl hareket etmeleri gerektiğini öğrendiler. Eğitimleri başarıyla tamamlayan MAG adaylarının MAG-DER saflarına katılmaya hazır olduklarını vurgulayan MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam, “04 Kasım’da Eğitimlere başladık. MAG tanıtımı, Bireylere yönelik Afet Bilinç eğitimi, Afet psikolojisi, arama kurtarmanın 5 aşaması, Telsiz-İlk yardım-Yangın eğitimlerini teorik olarak alan gönüllü adayları 15 Kasım 2019 tarihinde K-77 Enkaz toplandılar. Pratik eğitimlerinde tahkimat-enkazda arama kurtarma-telsiz ve MAG ekipmanlarının tanıtılıp ve uygulandığı istasyonlarda eğitimlerini öğlenden sonrada İp bağlama teknikleri, iple sedye sabitleme eğitimini alarak başarılı bir şekildi zorlu geçen maratonu bitirdiler. Eğitim sonrası verilen eğitim durumlarını belirlemek için sorulan soruları cevapladılar.   Son olarak MAG yemini yapan gönüllü arkadaşlarımız aramıza katıldı. Katılan tüm arkadaşlarımıza önemli bir görev için Eğitimlere katılmalarından ve eğitimleri başarılı bir şekilde bitirmelerinden dolayı teşekkür ederiz. Eğitimlerimiz belirli aralıklarla devam edecek. Yalova İlçelerimizde eğitim vererek yeni Mahalle yapılanmalarını çoğaltmak istiyoruz. Koru Beldemizde Çalışmaları hızlandırdık, Armutlu İlçemizde çalışmalar devam ediyor, Güneyköy, Sugören, Yalova Üniversitesi’nde MAG yapılanması çalışmalarımız yapılacaktır. Amacımız oluşacak Depremde Yalova’da kendi yağımızla kavrulmak için gerekli çalışmaları yapmaktır. Yalova hem Bursa, Marmara, Adapazarı, İznik, Gemlik’te olacak depremlerden etkilenecek dedi.

“İlk 72 saat çok önemli”
Olası bir afet sonrasında ilk 72 saatin hayati öneminin olduğunu belirten MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam, “Afet sonrasındaki ilk 72 saat, hayat kurtarma açısından en kritik saatlerdir. Afet sonrasında hayatta kalanların büyük çoğunluğu, ilk 24 saat içinde çevreden yetişen, genellikle eğitimi ve Ekipmanı olmayan yakınları ve komşuları tarafından kurtarılan kişilerdir. Mahalle afet Gönüllüleri mahallenin içinden çıkmış eğitim almış ve Ekipmanı olan bir kuruluştur. Eğitim, Ekipman ve organizasyon sağlayarak, mahalle bazında, özellikle afet sonrasındaki kritik saatlerde müdahale imkân ve kabiliyeti vardır. Bu anlamda, Yalova MAG-DER olarak Tatbikatlar ve eğitim tazelemelerine önem vermekteyiz ekipler bu şekilde daha hazır ve dinamik kalmaktadır. Tatbikattaki amacımız MAG'ların birbirini yakından tanıması, kaynaşması, oluşacak olan herhangi bir Afet’te ekiplerin birbirine yardım etmeleri herhangi bir depremde destek vermeleri Afet planımızda yer almaktadır. Afet Planlamasındaki yapıyı güçlü ve kalıcı kılmak için tatbikatlar zaman zamanda yapılacaktır” diye konuştu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle