Magder'den Afet bilinci Eğitimi


Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAGDER) üyelerinin okullarda gerçekleştirdikleri AFET BİLİNCİ eğitimleri devam ediyor.

Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAGDER) üyelerinin okullarda gerçekleştirdikleri AFET BİLİNCİ eğitimleri devam ediyor.

Seminere Yalova MAGDER yönetim kurulu üyesi ve eğitim sorumlusu Atila ULAŞ, genel sekreter Ali Karakuş, Çiftlikköy MAG Koordinatörü ve MAGDER yönetim kurulu üyesi İdris DURMUŞ, Çiftlikköy Magder üyeleri Erdal AKBULAK ve İshak İPEK katıldılar. Çiftlikköy Atatürk Anadolu Lisesi Sivil Savunma Kulübü Rehber Öğretmenleri Tevfik Rasim Polat ve Hatice DURMUŞ ile GSD Eğitim Vakfı İlköğretim okulu Sivil Savunma Kulübü öğretmenleri Nazmi KARAHASANOĞLU ve Adem TÜTÜNCÜ eşliğinde öğrenciler , okullarında açılan standlarda sergilenen arama kurtarma ve ilkyardım malzemelerini yakından inceleme imkanını buldular. GSD Eğitim Vakfı İlköğretim okulunda iki ayrı seansta birinci ve ikinci kademe tüm öğrencilere seminer verildi.

Seminerde Atila Ulaş: ”Afet Bilincinin birey olarak muhakkak kazanılması gereklidir. Deprem kuşağında yer alan ülkemiz açısından bireysel ve toplumsal tedbirlerin alınması gerekmektedir.Depremde ilk 72 saat altın saatler olarak nitelendirilmektedir. Çünkü 72 saatten sonra enkaz altından sağ olarak çıkartılma şansınız kalmamaktadır. Bu açıdan mahalle bazında eğitimli gönüllülerin örgütlenerek MAG olması kısa zamanda hareket kabiliyetini oldukça artırmaktadır. Bireysel olarak alacağınız pratik önlemler ile yaşamınıza yönelen ciddi problemleri ortadan kaldırabilirsiniz. Evlerde sabitlenmeyen eşyaların neden olduğu yaralanmalardan dolayı yaralanmalar yaşanmaktadır. Afetzedelere kısa zamanda ulaşılamaması nedeniyle kan kaybından dolayı ölümler olmaktadır. Depremden korkmak yerine depremle birlikte nasıl yaşanacağını bilinçli şekilde öğrenmek gereklidir. Zemine uygun projelendirme yapılması, kullanılan malzemelerin standartlara uygun olması, işçilik açısından belirlenen koşullarda binaların yapılması gereklidir. Tüm bunlar binaların deprem karşısında dayanımını etkileyen önemli faktörlerdir. Biz MAGDER olarak mahalleden başlayan AFET BİLİNCİ çalışmalarının sonuçlarını almaya başladık. Geçen haftalarda İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde meydana gelen çökmede enkaz altından yaralıların kurtarılma çalışmasında ilk müdahalede ve sonrasında oradaki gönüllülerin oluşturduğu MAG’lar yer almışlardır. Alınan eğitimlerin ve gerçekleştirilen tatbikatların sonucu müdahale etme kabiliyeti oldukça artan MAG’lar Afet Yönetim Merkezlerinin sevk ve idaresinde gönüllü sivil toplum örgütü olmanın mutluluğunu yaşamaktadırlar. 28 Şubat Sivil Savunma Günü dolayısıyla tüm gönüllülerin ve Sivil Savunma Personelini kutluyor ve çalışmalarında başarılar diliyorum“ dedi.

Dernek Genel Sekreteri Ali KARAKUŞ: “Önümüzdeki haftalarda yeni MAG’ların kazandırılması amacıyla eğitim çalışmasına başlayacağız. Bu konuda istekli olanların derneğe başvurmaları gerekmektedir. Verilecek olan eğitimde Afet Bilinci, Afet Psikolojisi, Temel Yangın Söndürme, Temel İlk Yardım , Temel Arama ve Kurtarma konularında uzman eğitimcilerce eğitimler verildikten sonra tatbikatlar ile bu bilgiler pekiştirilecektir.” dedi.

Çiftlikköy MAG Koordinatörü İdris DURMUŞ 'Doğal afetlerin yanında insan kaynaklı afetler de söz konusudur. Özellikle çevresel felaketler insan eliyle meydana gelmektedir ve çevreye verilen zararın telafisi mümkün olamamaktadır. Çevreye duyarlı, sorgulayan, gelişmeleri takip eden bireyler olarak ne denli duyarlı olursak yaşamsal sahamızdaki problemleri o denli azaltmış oluruz. Küresel ısınma artık ülke sınırlarını aşan globalleşen dünyanın global sorunu haline gelmiştir.Depremin verdiği zarar lokaldir ama global çevre sorunları tüm dünyayı etkilemektedir. Ozon tabakasının incelmesinden başlayan problemler yakın gelecekte önlem alınmaz ise ciddi problemler doğuracaktır. Bu problemlerin her biri insan sağlığını doğrudan etkileyecek düzeyde olacaktır” dedi.
Eğitim Fotoğraflarını görmek için tıklayınız. Foto1, Foto2, Foto3

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle