Liselerde Yeni Dönem Resmen Başlıyor

22 Kasım 2022 09:24
Liselerde Yeni Dönem Resmen Başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, lisede "Bilim Uygulamaları Programı"nı devreye sokuyor. Bakanlık bununla, bilimsel toplantılar düzenlemeyi ve uygulamalı bilim çalışmaları yapmayı hedefliyor.

Çalışma yeni önümüzdeki eğitim ve öğretim yılından itibaren Yalova’nın da aralarında olduğu 81 ilde geçerli olacak

Yalova’da ki liseleri de kapsayan, "Bilim Uygulamaları Programı"na başlanıyor.  Programla öğrencilerin, bilim, teknoloji, çevre, ekonomi, eğitim, değerler, coğrafya, tarih, kültür, edebiyat, sanat, ekonomi, hukuk, politika gibi alanlarda, bilimsel düşünme, araştırma ve sunum yapma, rapor hazırlama, kendini ifade etme gibi akademik çalışmalara alt yapı oluşturacak becerilerinin geliştirilmesi ve farkındalık düzeylerinin artırılması amaçlanıyor. Bu kapsamda Yalova’da ki lise öğrencileri, konferans, panel, seminer, sempozyum, forum gibi türlerde bilimsel toplantılar düzenleyecek ve uygulamalı bilim çalışmaları yapacak.

Toplantılar, öğrencilerin ilgi ve isteklerine göre, aralarında biyomedikal cihaz teknolojileri, büyük veri ve veri madenciliği, ekolojik denge, elektrikli araçlar, e-Ticaret, geleceğin teknolojileri, genetik ve biyoteknoloji, havacılık ve uzay, nanoteknoloji, nesnelerin interneti, organik tarımın da yer aldığı yüzü aşkın alanda düzenlenebilecek. Programa, Yalova il veya ilçe milli eğitim müdürlükleri, Anadolu, fen ve sosyal bilimler liseleri, okul yöneticileri ve öğretmenler ile üniversitelerin ilgili bölümlerinde görevli akademisyenler katılım sağlayacak. Ayrıca program için üniversitelerle de iş birliği yapılacak. Bilim Uygulamaları Programı gelecek eğitim-öğretim yılından itibaren ise tüm illerdeki okullarda uygulanacak.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle