Koçal, “Bütüncül Tarih”i İmzaladı

16 Kasım 2021 09:46
Koçal, “Bütüncül Tarih”i İmzaladı

Yalova eski Belediye Başkanlarından Yakup Bilgin Koçal son kitabı, “Bütüncül Tarih”i okurları için imzaladı. Kitabın imza gününe katılanlar arasında Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk da yer aldı.

Yakup Bilgin Koçal son kitabı, “Bütüncül Tarih”i Yalova Kitap Evi’nde gerçekleşen imza gününde okurları için imzaladı. Yoğun bir katılıma sahne olan imza gününde konuklarını Yakup Koçal ve eşi Suna Koçal birlikte karşıladılar. Konukları ile sohbet eden Koçal kitap ve kitabın yazım süreci hakkında da bilgiler verdi. Kitabı imzalatanlar arasında, Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk da yer aldı. Koçal’a teşekkür eden Tutuk, “İki dönem şehrimizde Belediye Başkanlığı yapan Yakup Bilgin Koçal'ın  ‘Bütüncül Tarih’ isimli son kitabının imza törenini katıldık. Milli mücadele yıllarında Yalova’mız tarihine ışık tutan bu eseri kazandıran Sayın Koçal’a teşekkür ederim” dedi.

Kitap neyi anlatıyor?
Post Yayınevi tarafından basılan kitabın tanıtımı ise şu sözlerle yapıldı, “Toplumlar tarihlerinden güç alırlar ve geleceklerini buna göre belirlerler. Önemli olan tarihi doğru anlamaktır. Bu amaçla başvurulan orijinal kaynaklar yetersiz kalabilir. Çare sosyal bilim dallarından faydalanmaktır ki tarihi olaylara geniş bir açıdan bakmamızı sağlar ve öncelikle karşımıza çıkan tarih felsefesidir. Ünlü düşünürlerin insanlık tarihi hakkındaki değerlendirmelerini daima dikkate almak gerekir.

‘Bütüncül Tarih’ yaklaşımıyla Yakup Bilgin Koçal, ‘Tarihi nasıl doğru anlarız?’ sorusunu önce ortaya koymakta ve akabinde kendi çözümünü sunmaktadır. Derdi insanı ve toplumu anlamaktır.

Millî Mücadele Dönemi, yazar tarafından çok farklı ama bence doğru bir bakış açısıyla ele alınmıştır. Daha önce Yalova’nın Kurtuluş Savaşı dönemi, özellikle bölgede Türklere yapılan zulümler üzerine birçok yayın yapılmıştı. Fakat Yakup Bilgin Koçal bu eserinde bütün yerel ve sözel tarih araştırma ve değerlendirmelerinde görülen farklı yorumlara karşı çok sağlam bir metot geliştirmiştir. Olaylar, olayların meydana gelmesine sebep olan etkenler açıklanarak birer birer irdelenmekte, doğru sonuçlara işaret edilmektedir.

Bunu yaparken de öncelikle tarih felsefesine değinerek ve çarpıcı örnekler vererek, tarihe nasıl bakmamız gerektiğini Yalova’nın yakın tarihi üzerinden açıklamaktadır.

Bu çalışma, hem tarihe farklı bakışıyla bir eksikliği dolduracak hem de okuyanların Yalova ve çevresinde gerçekleşen olayları daha iyi anlamalarını sağlayacaktır”

 

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle