İhracat Da İthalat Da Azaldı

İhracat Da İthalat Da Azaldı

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) Başkanı Tahsin Becan Yalova’da ihracat ve ithalat rakamlarında gerileme yaşandığını söyledi.

Yaşanan ekonomik çalkantı Yalova’da ithalat ve ihracat rakamlarına da yansıdı. Bu konuda ilin ithalat ve ihracat rakamlarını açıklayan YTSO Başkanı Tahsin Becan, “2017 yılında 378 milyon dolar ihracat yaptık fakat 2018 yılında bu rakam 303 milyon dolara geriledi. Bu da ihracatta yaklaşık %20 gibi bir düşüş anlamına geliyor. İthalatta da 2017 yılında 630 milyon dolar olan ithalat rakamı 2018’de 577 milyon dolara düşmüşüz. İthalatta da gerileme var. Norveç, Danimarka, İngiltere ve Almanya en çok ihracat yaptığımız ülkeler. Geçen sene ihracat yapan firma sayısı 106 idi bu sene 107 oldu. İthalatçı firma sayılarına baktığımızda ise 108’den 114’e çıkmışız” dedi.

“Herkes elini taşın altına koyacak”
Ülkenin zor günlerden geçtiğini piyasalarda da buna bağlı bir durgunluk yaşandığını belirten YTSO Başkanı Tahsin Becan, “Ümitsiz olmayacağız. Ama mevcut durumu da iyi analiz edecek ona göre gereken tedbirleri alacağız. Her zaman 8 saat çalışıyorsak bu zor günleri atlatmak için gerekirse 12 saat çalışacağız. Gerekirse uyumayacağız. Hepimiz üstüne düşeni yapacak ve herkes elini taşın altına koyacak. İçinde bulunduğumuz bu durumdan el birliği ile çıkacağız” diye konuştu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle