Halil İnalcık Ölümünün 5. Yıldönümünde Anıldı

29 Temmuz 2021 09:58
Halil İnalcık Ölümünün 5. Yıldönümünde Anıldı

Tarihçilerin kutbu olarak bilinen Prof. Dr. Halil İnalcık ölümünün 5. Yıldönümünde Yalova İl Özel İdaresi Konferans Salonu’nda düzenlenen bir panelle anıldı.

“Osmanlı Devletinin Kuruluşu ve Devlet Teşkilatlanması” konulu panele katılan konuşmacılar ünlü tarihçinin bu konudaki bakış açısını katılımcılara anlattılar.

“Osmanlı’nın devlet statüsünü Yalova’da kazandı” sözleri ile Türk tarihinde önemli bir sayfa açan Prof. Dr. Halil İnalcık ölümünün 5. Yıldönümünde Yalova İl Özel İdaresi, Yalova Üniversitesi ve Halil İnalcık Osmanlı Tarihi Araştırmaları Enstitüsü tarafından ortaklaşa düzenlenen panelle anıldı. “Osmanlı Devletinin Kuruluşu ve Devlet Teşkilatlanması” konulu panele Halil İnalcık Osmanlı Tarihi Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Yalova Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Dr. Uğur İnan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Millet Yazma Eser Kütüphanesi Müdürü Melek Gençboyacı konuşmacı olarak katıldı. Yalova Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yıldız moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Halil İnalcık’ın hayatına da yer verildi. İnalcık’ın hayatını tarih bilimine adadığına vurgu yapılarak, “Osmanlı tarihi alanında hem Türkiye’de hem de dünyada ilk akla gelen Halil İnalcık, bir asırlık ömrünün yaklaşık 80 yılını tarih ve bilim dünyasına adamış bir isim. Eserleri ile Osmanlı ve Türk tarihinin karanlık kalmış kısımlarını aydınlatan Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık, kitapları ve makaleleriyle tarihimize ışık tutuyor. ‘Devlet-i Aliye Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar’ ve ‘Osmanlı İmparatorluğu Klasik Çağ 1300-1600’ gibi Arapçaya, İngilizceye ve Tüm Balkan dillerine çevrilmiş olan kitapları üniversitelerde ders kitabı olarak kullanılıyor. Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık, profesör olduktan sonra Rockefeller Vakfı’nın bursu ile Harvard Üniversitesi’nde bulunmuştur. Harvard profesörlerinden W. Langer’ın teklifi üzerine Dünya Tarihi Ansiklopedisi’ndeki Osmanlı kısmını yeniden düzenleme görevini üstlenir. Ülkeye döndükten sonra yurtiçi ve yurtdışında birçok seminer ve kongreye katılan İnalcık, Türk Kültürü Araştırma Enstitüsünün kuruluşunda aktif rol aldı. 1960’lı yıllardaki Kıbrıs meselesinden dolayı Kıbrıs Tarihi ile ilgili araştırmalar yapmıştır.1960’dan sonra İsrail’de İbrani Üniversitesi davet edilen Prof. Dr. İnalcık, Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinden emekli olduktan sonra Chicago Üniversitesinde profesör olarak çalışmıştır. İnalcık 2005 yılında tamamlanan The Ottoman Empire and Its Heritage serisinin editörlüğünü üstlenmiş ve bu seride yayımlanan 38 cilt, Osmanlı Tarihini Avrupa ve Batı dünyasına tanıtmıştır” denildi.

İnalcık’ın Osmanlı İmparatorluğuna bakışı anlatıldı
Panelde söz alan konuşmacılar ise Prof. Dr. Halil İnalcık’ın Osmanlı Devletinin Kuruluşu ve Devlet Teşkilatlanması konusundaki fikirlerini anlattılar. Osmanlı Devleti ile ilgili bir çok konuda İnalcık’ın ortaya koyduğu tarihsel bulgular ve bilgilerin halen Türk tarihine yön verdiğine dikkat çeken konuşmacılar, İlacık’ın bu konuda gelmiş geçmiş en önemli tarihçi olduğuna da dikkat çektiler.

“Osmanlı Yalova’da kuruldu” demişti
Prof. Dr. Halil İnalcık Yalova ve Bilkent üniversitelerince düzenlenen Osmanlı Devleti'nin Kuruluş Tarihi Sempozyumu’nda tarihi değiştirecek bir bilgiyi ilk kez açıklamış ve Osmanlı İmparatorluğu’nun devlet olma statüsünü 1302 yılında Yalova'da Bizans'a karşı yaptığı Bafeus Savaşı'yla kazandığını söylemişti.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle