Gri Sanat Sanata Renk Katacak

04 Kasım 2019 08:44
Gri Sanat Sanata Renk Katacak

Yalova’da 10 yıldır oyunlarıyla sanat hayatına renk katan ve çok sayıda tiyatro oyuncusu yetiştiren, “Gri Sanat Tiyatrosu” açtığı, “Gri Sanat Akademi” ile geleceğin sanatçılarını da yetiştirecek.

Gri Sanat Tiyatrosu Yalova’da 10 yıldır sahnelediği oyunlarla şehrin sanat hayatına renk katıyor. Bir çok ünlü ismin de sahne aldığı Gri Sanat sahnesinde önemli yazarların oyunları sahnelendi. Gri Sanat Tiyatrosu şimdi hem kendine altyapı hazırlamak, hem de tiyatroyu daha geniş kitlelere sevdirerek geleceğin tiyatrocularını oluşturmak adına önemli bir adım attı. Rüstempaşa Mahallesi, Hürriyet Sokak, Levent Apt no:9 adresinde kapılarını aralayan Gri Sanat Akademi, sanatın her dalında eğitimler de verecek. Tiyatro’dan, Drama’ya, Diksiyondan, müzik eğitimine kadar bir çok alanda eğitimlerin verileceği akademiye daha şimdiden yoğun ilgi var. Her yaş grubundan kursiyerleri bünyesinde barındıracak olan akademi hakkında bilgi veren Gri Sanat Tiyatrosu yöneticileri ve tiyatro eğitmenleri Funda Yıldız ve Halime Uzunboy, “Alanında profesyonel eğitmenlerle akademiye gelen kursiyerlerimizi eğitiyoruz. Her yaş grubundan gelenler var. Bu da bizi çok mutlu ediyor. Yalova’da bu anlamda büyük bir açık olduğunu gördük ve akademiyi hayata geçirme kararı aldık. Gördüğümüz ilgiden bunda ne denli haklı olduğumuzu görmekten de mutluluk duyduk” dediler.

“Baş Belası izleyicilerle buluşacak”
Yalova’da 10 yıldır tiyatro oyunları üreterek Yalovalıları salona çeken Gri Sanat Tiyatrosu 2020 yılında da çok önemli çalışmaları sahneye aktaracak. Konuyla ilgili bilgi veren Funda Yıldız ve Halime Uzunboy, “Kurulduğumuz günden beri sürdürdüğümüz, ‘Rosto’ adlı oyunu bu yıl da sahneleyeceğiz. Rosto her sene yeniden yazılan skeçlerden oluşuyor. Öte yandan Sam Bobrick’in, ‘Baş Belası’ adlı oyununu da bu yıl sahneleyeceğiz. Bu oyunun prova çalışmaları da devam ediyor. Bu yıl oyunlarımızı turne ile başka illerde sergilemek gibi bir planımız da var. Ama turne kapsamında hangi iller yer alacak bunu ilerleyen zamanda netleştireceğiz. ” diye konuştular.

“İnadına tiyatro yapıyoruz”
Yalova’da tiyatro yapmanın güçlüklerinden de bahseden Yıldız ve Uzunboylu, “Yalova’da tiyatroya destek verilmiyor. Biz Kültür Bakanlığı’ndan aldığımız cüzi bir destekle çalışmalarımızı sürdürmeye çalışıyoruz. Öte yandan bırakın oyunlarımızı oynayacak sahneyi prova yapacak yer dahi bulamıyoruz. Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde oyunlarımızı oynuyor ve provalarımızı yapıyorduk. Burası mezat salonuna çevrildi. RDKM ve Halk Eğitim Salonlarında ise prova yapamıyoruz. Oyun sahneleyeceğimiz zaman da tiyatroya akustik, ışık ve alan anlamında hiç uygun olmayan bu 2 salonda para ödeyerek yer bulabiliyoruz. Yerel yönetimler ciddi paralara ünlülerin yer aldığı tiyatro oyunlarını Yalova’ya getiriyor, ancak bu ilin tiyatro ekibi olan Gri Sanat’a hiçbir destek sağlamıyorlar. Yalova halkı da bu nedenle son yıllarda artık tiyatro oyunu izlemek yerine ünlüleri görmek için salona gitme alışkanlığı edindi. Ama biz bütün bu olumsuzluklara rağmen inadına tiyatro yapmayı sürdürüyoruz” dediler.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle