Gözlük Alırken Gözünüzden Olmayın

Gözlük Alırken Gözünüzden Olmayın

Yaz aylarında birçok alerjik göz hastalığı görüldüğüne dikkat çeken uzmanlar, hem güneşin zararlı ışınlarından korunma hem de alerjik hastalıklardan korunmak için kaliteli güneş gözlüğü kullanılmasını tavsiye ediyor.

Yaz aylarında kontrolsüz bir şekilde ucuza satılan güneş gözlükleri, gözlerinizi güneşten korumuyor, aksine gözün zarar görmesine sebep oluyor. Yalova’ya güneş ışınlarının dik açı ile geldiğini belirten uzmanlar Yalovalıların bu konuda daha dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.

Polarize testini mutlaka yapın

Yaz geldi, güneş gözlükleri tekrar talep görmeye başladı. Gözlerimizi korumayı hedeflediğimiz güneş gözlükleri dikkat edilmediği takdirde göze ciddi zararlar verebilir. Kaliteli gözlüğü nasıl ayırt edebileceğimizi aktaran uzmanlar, “Sahte gözlükleri ayırt edebiliyoruz. Hastanın kendisi nasıl anlayabilir polarize camı? Bunun için deneme setleri var. Polarize camı test eden bir üründür. Bunları bir gözlük firması dağıtıyor. Çoğu gözlükçüde de bulunuyor. Bu testte sahte gözlükle baktığınızda yansımalar kaybolmuyor, orijinal gözlük ile bakıldığında ise bütün yasımalar ortadan kalkıyor. Bize hasta da getiriyor gözlük camını o zaman kendisine de bu testi yaptırıyoruz. İkincisi de gözlüğü alarak öğlen saatlerinde güneşe ve etrafa bakın. 5 – 10 dakika denemek lazım. Kendi gördüğü kadar net görebiliyorsa, güneşe rahatlıkla bakabiliyorsa, görüntü kalitesinde hiçbir değişiklik yok ise kesinlikle polarize camdır. Geçen senelere göre insanlar orijinal güneş gözlüğü kullanımında daha bilinçli hale geldiler. Gözlükçülerde artık bu konularda hassas davranıyor. Bu da olumlu bir gelişme.” şeklinde konuştu.

Sahte güneş gözlükleri göz alerjisini artırıyor

Özellikle alerji sorunu yaşayan hastaların güneş gözlüğü konusunda daha dikkatli olması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, “Güneş gözlüğünde ki amaç ışık yansımalarını ortadan kaldırmaktır. Eğer alınan gözlük bu yansımaları ortadan kaldırmıyorsa hastanın şikâyetlerinde herhangi bir düzelme olmuyor. Hastanın ışığa hassasiyeti olabiliyor. Hasta, bu hassasiyetin güneş gözlüğünden olduğunu düşünmüyor numaralarda mı bir oynama oldu diyor. Güneş gözlüğünü özellikle alerji hastalarına veriyoruz. Alerji rahatsızlıkları devam edebiliyor. Böylece bir damla kullanacağına üç dört damla kullanmak zorunda kalıyor. Daha fazla damla kullandığı zaman bu sefer kullandığı damlalara alerji gösterebiliyor. Bunun için güneş gözlüğü takmasını istediğimiz hastalar da kesinlikle bizim kontrol etmemiz gerektiğine inanıyorum. Bu işi gözlükçüye bırakmayacağız.” ifadelerini kullandı.

Numaralı güneş gözlüğü kullanabilirsiniz

Numaralı gözlük kullanan hastaların bir kısmının numaralı güneş gözlüğünden haberdar olmadığını belirten uzmanlar, “Çoğu kişinin numaralı güneş gözlüğünden haberi yok. Öyle olunca hasta ile karşılıklı olarak konuşarak nerede sıkıntısı olduğunu öğrenip öneriyoruz. Bir de özellikle yaşlı bayanlar numaralı güneş gözlüğü takmak istemiyor. Küçük yerlerde yaşıyorlarsa, bunlar genelde köyler oluyor yanlış anlaşıldıklarını düşünüyorlar. Fakat özellikle oralarda yaşayanların takması gerekiyor. Bir de polarize cam eşittir siyah cam değildir. Burada yanılmalar oluyor. Polarize cam o üzerinde ki kaplama ile beraber gelen ışığın ters tepmesidir. Camın kendisi gri olabilir, açık yeşil olabilir, açık kahverengi olabilir, siyah olabilir. Bende özellikle siyah gözlük takmak istemeyenlere bunu anlatıyorum. Önemli olan polarize cam olması.” dedi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle