Göz Muayenesine Sıra Bulunamıyor

Göz Muayenesine Sıra Bulunamıyor

Yalova'da talebe karşılık verecek sayıda göz doktoru olmaması hem vatandaşın hem de hekimlerin mağdur olmasına neden oluyor.

İnternet üzerinden ya da telefonla randevunun verilmediği göz servisleri için vatandaşlar sabahın ilk ışıklarıyla birlikte soluğu hastanede alıyorlar.

Gözünüzde sorun yaşıyorsanız vay halinize. Zira göz muayenesi için sıra bulmak için zorlu bir maraton yaşamak zorundasınız. Zira ildeki göz doktoru sayısı talebe karşılık veremediğinden aylardır göz muayeneleri için ne Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden ne de telefonla randevu verilemiyor. Bu durumda ise tek çare kalıyor. Vatandaşlar sabahın ilk ışıklarıyla birlikte yola koyularak soluğu hastanede alıyorlar. Hastane de hasta kayıt saatine kadar saatlerce sıra kapma yarışı yaşayan vatandaşlar eğer şanslılarsa gün içerisindeki muayene edilecek hastalar arasında yer alabiliyorlar. Eğer o gün kaybedilirse aynı yarış bir sonraki günde yeniden başlıyor.

Bu durum hastaları da hekimleri de mağdur ediyor. Zira hastalar muayene için sıra bulamazken doktorlarda gelen talebe cevap verebilmek adına normalden daha fazla hastayı muayene etmek zorunda kalıyorlar. Vatandaşlar bu duruma isyan ederek çözüm beklediklerini dile getiriyorlar. Haftalarca sıra almak için uğraştıklarından dert yanan hastalar, "Biz hastane yetkililerine de kızmıyoruz. İmkanları sonuna kadar zorladıklarını görüyoruz. Ama bu durumu Sağlık Bakanlığı görmüyor mu? Yalova'nın vekilleri bu durumdan haber değiller mi? Neden bu sorunu çözmek için bir adım atılmıyor. Atıldıysa neden halk aydınlatılmıyor. Göz doktoru sayısını arttırmanın imkanı yok mu" diye konuşuyorlar.

Özel hastaneler fırsatçılık yapıyor
Özel hastaneler de bu durumu ekonomik açıdan en iyi şekilde değerlendirmek için kelimenin tam anlamıyla fırsatçılık yapıyorlar. Bir çok kurumla indirim anlaşmaları imzalayan özel hastaneler göz muayenelerini bu paketlerin dışında bırakıyorlar. Muayenelerde 65 TL'ye kadar fark ücreti alan özel hastaneler vatandaşları soyma derdine düşüyorlar. Oysa A sınıfı hastanelerde ayakta tedavilerde ve muayenelerde yasların öngördüğü üst limit 39 TL'yi geçemiyor. Devlet hastanelerinde göz muayenesi için sıra bulamayan hastalar ise çareyi özel hastanelere gitmekte buluyor ve yüksek fiyatlar ödeyerek muayene oluyorlar.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle