Getat Hasta Kabulüne Başladı

Getat Hasta Kabulüne Başladı

Yalova İl Sağlık Müdürlüğü'nün zemin katında hizmet giren Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi  (GETAT) hasta kabulüne başladı.

Yalova halkı tarafından büyük ilgi gören poliklinikte aktif olarak akupunktur, ozon, mezoterapi ve kupa uygulamaları yapılıyor.

Bilimsel tıp uygulamalarına destek vermek ve tedavi sürecine katkı sağlamak amacıyla Yalova’da hayata geçirilen GETAT hasta kabulüne başladı. Geleneksel tedavi yöntemlerinin yanısıra bilimsel uygulamaların da harman edildiği GETAT hakkında bilgi veren Yalova Sağlık İl Müdürü Dr. Hakan Sezen, “Akupunktur, ozon uygulaması, mezoterapi ve kupa uygulaması tedavisi gibi geleneksel tıp yöntemleri, modern tıbbın destekleyici ve tamamlayıcı dallarıdır. Yalova’mızda da isteyen hastalarımıza hekim tarafından uygun görülmesi halinde geleneksel tıp yöntemleri uygulanacaktır. Amacımız, vatandaşlarımıza her türlü tedaviyi, en iyi ve kaliteli biçimde sunmaktır" dedi.

Bilimsel ve geleneksel tıp tek potada buluşuyor
GETAT’da verilen hizmetler ve yapılan uygulamalar hakkında bilgi aktaran GETAT Polikliniğinde görevli Uz. Dr. Yaşar Murat Çokay ise bu uygulama yöntemlerini ve alanlarını anlattı. Çokay, “Akupunktur: Vücudun belirli noktalarına özel uçlu iğnelerler batırılarak yapılan bir uygulamadır. Etkili olduğu pek çok alan içinde başta obezite, menapoz, sigara bırakma, ağrı şikayetleri, unutkanlık, migren, kronik bağırsak problemleri sayılabilir. Kupa uygulaması: Kan dolaşımını arttırmak için bölgesel vakum oluşturmaya dayanan kuru kupa uygulaması ve belli vücut noktalarında bölgesel vakumla beraber yüzeysel cilt kesikleri oluşturarak kanın alındığı yaş kupa uygulamasıdır. Organik bir rahatsızlığı tanımlanmayan hastalarda immün sistemi güçlendirme, fibromiyalji sendromu, romatizmal hastalıklar, diz ağrıları, sindirim sistemi hastalıkları ve uyku bozuklukları uygulama alanı olarak sayılabilir. Mezoterapi: Bitkisel veya farmakolojik ilaçların bölgesel, küçük dozlarda özel iğneler ve özel tekniklerle uygulanmasıdır. Mezoterapi tek başına tedavi edici değil tedaviyi destekleyici bir yöntemdir. Eklem dejenerasyonu sonrası ağrılar, şişlik, sertlik, migren, yumuşak doku spor yaralanmaları, hareket kısıtlılıkları ve pek çok farklı durumda uygulanabilir. Ozon uygulaması: Lokal ve sistemik olarak ozon – oksijen karışımının kullanıldığı bir yöntemdir. 5 farklı uygulaması yapılmaktadır. Eklem, tendon ve ligaman yaralanmaları, vertebra ve disk patolojilerine bağlı ağrılar, diyabetik ayak yaraları, gingivit gibi durumlarda uygulanabilir. Tüm bunların dışında hekimin muayenesi sonrasında uygun gördüğü durumlar için uygun tedavi yöntemleri seçilmekte ve randevu oluşturularak hastanın tedavi takvimi belirlenmektedir" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle