Evde Sağlık Birimi TSM Bünyesinde Hizmet Verecek

Evde Sağlık Birimi TSM Bünyesinde Hizmet Verecek

Evde Sağlık Hizmetleri Birimi Yalova Toplum Sağlığı Merkezi bünyesinde hizmet vermeye başladı.

Evde sağlık hizmeti sunumuna ihtiyacı olan bireylerin muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyonlarının  evinde ve aile ortamında sağlanması amacıyla hizmete sokulan Evde Sağlık Hizmetleri Birimi Yalova'da da başarılı çalışmalara imza atıyor. Evde Sağlık Hizmetleri Birimi bu kapsamda yatağa bağımlı hastalar, terminal dönem palyatif bakım hastaları, İleri derecedeki  kas hastaları, yeni doğanlara (0-1 aylık) fototerapi uygulamaları, evde sağlık hizmeti kapsamına alınan hastaların diş ve dişeti problemleri, ileri derecede KOAH gibi solunum sistemi hastalıklarına sahip kişilere sağlık hizmeti sunuyor. Birim artık çalışmalarını Yalova Toplum Sağlığı Merkezi bünyesinde sunacak. Dr. Faruk Yünkül, Ebe Özlem Uysal Çınar, Sağlık Memuru Demir Sağlık ve Şoför Doğan Nergiz’den oluşan ekip gelen talep ve ihbarlar doğrultusunda hizmet verecekler.


Evde Sağlık Hizmeti Nedir?
Evde sağlık hizmeti, teşhis ve tedavi sonrası bakım sürecinde, kronik bir hastalığın takibinde ya da herhangi bir sağlık problemi olmaksızın koruyucu sağlık hizmetlerinin verilmesi sürecinde ihtiyaç sahiplerine kendi ortamlarında sağlık bakımı hizmetinin sunulması demektir. Evde bakım hizmeti ile günlük yaşam standartlarını değiştirmeden en doğru hizmeti vatandaşla buluşturabilmektir. Bu hizmet ayrıca; evde kalmayı tercih eden ve tedavisi, bakımı devam eden; ancak yakın aile çevresi ve arkadaşları tarafından bakımı gerçekleştirilemeyenler için gereklidir.

Evde Sağlık Hizmetine Nasıl Başvuru Yapılır?
Hasta ya da hasta yakını ya da diğer kişi ve kurumlar tarafından 444 3 833 numaralı telefon hattını arayarak ya da “Evde Sağlık Hizmeti Başvuru Formu” doldurularak veya TSM/AHB’ler aracılığıyla evde sağlık hizmeti başvurusu yapılabilinecek. Hastanelerden taburcu olacak olup evde bakım hizmeti ihtiyacı duyan vatandaşlar müdavi hekim tarafından koordinasyon merkezine bildirilir. Koordinasyon merkezi, yapacağı ön değerlendirme neticesinde hastanın durumunu dikkate alarak uygun gördüğü birimi ya da aile hekimini evde sağlık hizmeti için görevlendirir. Bu yazımızda evde sağlık hizmeti nedir, evde sağlık hizmeti başvuru formu, evde sağlık hizmeti başvuru şartları, evde bakım hizmeti başvurusu gibi merak ettiğiniz konulara yer vermeye çalıştık. Evde sağlık hizmeti hakkında soru sorun veya görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle