“En Çok Yalova Ve İstanbul Etkilenecek”

“En Çok Yalova Ve İstanbul Etkilenecek”

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Marmara'da şu anda 7.2 büyüklüğünde bir deprem enerjisi biriktiğini söyledi. Özşener depremden en çok Yalova ve İstanbul’un etkileneceğini de dile getirdi.

Beklenen Marmara Depremine yönelik çarpıcı açıklamalarda bulunan Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener depremin yeri ve şiddetini bildiklerini ancak zamanını bilemediklerini söyledi. Beklenen depremden tüm Marmara’nın etkileneceğini ancak en büyük hasarın Yalova ve İstanbul’da meydana geleceğini belirtti.  Prof. Özener, "Türkiye ve yakın coğrafyasında, Türkiye'nin etkilenebileceği Ege'de, Akdeniz'de yaklaşık her 3,5 yılda 7'nin üstünde bir deprem meydana geliyor. Türkiye kara sınırını da düşündüğünüzde Türkiye'de yaklaşık 6,5-7 yılda bir 7'nin üstünde depremin olması sürpriz değil" dedi.

Kandilli Rasathanesi Müdürü Özener şöyle konuştu, "Marmara'da şu anda 7,2'lik bir deprem enerjisi birikmiş durumda. Dolayısıyla Marmara'da şu anda da bir deprem olabilir, belki bir, belki beş, belki 10 yıl sonra da olabilir ama olacağı kesin. Çünkü fay hattı geçiyor, tarihsel depremler var, tarihi depremler tekrarlanıyor. Bir gün bu depremi yaşayacağız ama ne zaman yaşayacağımızı maalesef kimse bilmiyor. Kuzey Anadolu Fayı 1939'da Erzincan'dan kırılarak geldi, 17 Ağustos Gölcük ve 12 Kasım Düzce depremleriyle nihayetlendi. Kırılmayan bir sonraki kısmı Marmara Denizi içinden geçiyor. Türkiye'de 7'nin üstünde deprem beklenebilecek bölgeler var, farklı yerlerde yine 7'nin üstünde deprem olabilecek fay hattı var. Ama Türkiye'de insanların en çok ilgisini çeken yer Marmara. Deprem İstanbul'a ne kadar yaklaşırsa insanların depreme ilgisi o kadar artıyor. Çünkü ekonominin kalbi, nüfusun kalbi İstanbul'da. Dolayısıyla İstanbul'a depremin yaklaşması, deprem konusuna insanların ve karar vericilerin ilgisini daha çok artırıyor. Ortada olan bir gerçek var deprem 7.2’nin altında olmayacak ve bu depremden en çok etkilenecek iller Yalova ve İstanbul olacak"

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle