Dev Projeye Onay Çıktı

Dev Projeye Onay Çıktı

Yalova ili açısından büyük bir öne taşıyan Yalova-İzmit otoyolunda ÇED süreci tamamlandı, proje onaylandı. Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) çalışmalara Yalova’dan başlayacak.

İtirazlar sonrası değişikliğe gidilen Yalova İzmit Otoyolu ile ilgili yeni bir proje daha hazırlandı. Yalova-İzmit Otoyolu Projesi için belirlenen ana güzergah ve alternatif güzergâhları kapsayacak şekilde hazırlanan ÇED Başvuru Dosyası 2015 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunularak projenin ÇED süreci başlatılmıştı. Ancak Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), alternatif güzergâh belirleme çalışmalarının devam ettiği belirtince projenin ÇED süreci iptal edilmişti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, 1.Bölge Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Yalova İzmit Otoyolu (Bağlantı Yolları Dahil) projesi ile ilgili olarak bakanlığa sunulan ÇED Raporu İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelendi ve değerlendirildi. Proje ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince komisyon çalışmaları ve halkın görüşleri dikkate alınarak bakanlıkça “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı verildi.

Yalova’dan başlayacak

Projeye göre, Yalova-İzmit Otoyolu güzergâhı, Yalova Bağlantı Yolunun bitiş kilometresinden başlayıp, Kocaeli TEM Otoyolu üzerinde planlanan Tepetarla kavşağına bağlanacak. Yalova-İzmit Otoyolu ana güzergahının toplam uzunluğu yaklaşık 65 kilometre olacak.

59.1 kilometresi Kocaeli’de

Proje kapsamında yaklaşık 7.304,019 metre uzunluğunda bağlantı yolu ve yaklaşık 5.600,948 metre uzunluğunda D100 Bağlantı Yolu planlandı. Bağlantı yollarının toplam uzunluğu yaklaşık 12,9 kilometre. Planlanan Yalova – İzmit Otoyolu (bağlantı yolları dahil) yaklaşık 77,9 km uzunluğunda olup, yaklaşık olarak 18,8 kilometrelik kısmı Yalova, 59,1 kilometrelik kısmı ise Kocaeli sınırları içerisinde kalacak. Yalovaİzmit Otoyolu, Kocaeli’de Karamürsel, Gölcük, Başiskele ve Kartepe ilçeleri sınırlarından geçecek. Projenin maliyeti ise 500 milyon lira olarak hesaplandı. Yeniden ÇED süreci başlatılan proje ile ilgili 4 Ekim günü ikinci incelememe ve değerlendirme toplantısı yapıldı. Bu toplantı sonra proje ile ilgili durum netleşti.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle