“Çocuklarda El Hijyenine Dikkat Edilmeli”

“Çocuklarda El Hijyenine Dikkat Edilmeli”

Yalova Sağlık İl Müdürü Dr. Hakan Sezen okulların açılması ile birlikte çocuklarda el hijyeninin daha büyük bir önem kazandığını vurguladı.

Birçok hastalığın el hijyenine dikkat edilmemesi nedeniyle bulaştığını hatırlatan Yalova Sağlık İl Müdürü Dr. Hakan Sezen, okulların açılması ile birlikte bu konunun daha da büyük bir önem kazanacağını vurguladı. Çocuklarda el hijyeninin sağlanmasına yönelik tavsiyelerde bulunan Sezen, “Eylül demek okul vakti demektir. Çocuklarımızı öğretmenlerimize ve kendilerine emanet ettiğimiz sürecin başlangıcıdır. Okullar eğitimin en temel parçasıdır. Ancak daha önce evden kontrolümüz dışında bırakmadığımız, her şeyi ile birebir ilgilendiğimiz çocuklarımız daha önce hiç tecrübe etmedikleri bir ortamda kendilerini korumayı ve elbette hijyenlerini sağlamak durumunda kalacaklar. Çocuk sayısının fazla olması ve pek çok ortak kullanım alanlarının bulunması, hastalık riskini de beraberinde getirir. Hastalıklar en hızlı kapalı ortamlarda yayılır ve pek çok hastalığın sebebi kişisel hijyeni doğru uygulayamamaktan kaynaklanmaktadır. Çocuğun kendi kendine kişisel hijyenini sağlayabilme becerisini okul öncesinde edinmiş olması oldukça önemlidir.  Çocuğunuz okulda bir hastalığa yakalandıktan sonra hastalıkların diğer aile bireylerine ve okul arkadaşlarına hızla bulaşması büyük olasılıktır.  Evde sıkça tekrarlayarak ve örnek olarak öğretebileceğiniz basit hijyen kuralları hem çocuğu hem de halk sağlığını koruyacaktır. Ellerin sık sık yıkanması, iyi bir hijyenin olmazsa olmazıdır. Eller hastalık taşımada en büyük suç ortağıdır. Kirli ellerle yapılan her temas mikropların ortamda yayılımını hızlandırmaktadır. Özellikle okul gibi ortak kullanım alanlarının yaygın olduğu kurumlarda kapı kulpları, masa, sıra, tahta, tebeşir, tuvalet gibi alanlar enfeksiyon riski barındırır. Dolayısıyla el yıkama, okul kaynaklı enfeksiyonların önlenmesinin en etkili yoludur.

Çocuğunuza, ellerini hangi sıklıkla ve nasıl yıkaması gerektiğini öğretmektedir. Ellerin, ovuşturularak ve parmak aralarına su geçirilerek ortalama 30 saniye yıkanması gerektiğini söyleyin.

Tuvaleti kullandıktan sonra, Yemekten önce, Dışarıda oynadıktan sonra, Kirli bir şeye dokunduktan sonra, Öksürdükten, hapşırdıktan veya burnuna dokunduktan sonra, Hayvanları okşadıktan sonra, Eller kirli görünüyorsa, Okuldan eve döndükten sonra mutlaka ellerini yıkaması gerektiğini öğretin”

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle