Çilek Üretimi Arttırılacak

Çilek Üretimi Arttırılacak

Yalova’nın Çilek Üretim Merkezi olan Sermayecik Köyünde halen 500 ton olan yıllık rekolte sulama suyu göletinin devreye girmesi ile açılacak yeni alanlar sayesinde 600 tona çıkacak.

Yalova’nın Sermayecik köyünde başlayan ve kırsal kalkınmada örnek bir modele dönüşen Çilek üretiminde rekoltenin arttırılması amacıyla çalışmalar devam ediyor. Sermayecik Köyü Muhtarlığı, İl Özel İdaresi ve Gıda ve Orman İl Müdürlüğü tarafından sürdürülen çalışmalarla yeni üretim alanlarının tarıma kazandırılması için adımlar atılıyor. Bu kapsamda ki en önemli adım ise köyde yapılan sulama suyu göleti olacak. Bu göletin devreye girmesi ile birlikte üretimde artış yaşanacak. Halen yıllık 500 ton olan çilek üretimi yeni arazilerin sulama suyuna kavuşması ile birlikte 600 tona çıkacak. Konuyla ilgili bilgi veren Sermayecik Muhtarı ve Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Resul Çiftçi, “Köyümüzde yeni bir sulama suyu göleti oluşturuluyor. Bu göletin devreye girmesi bize yeni üretim alanları oluşturma imkanını sunacak. Bu elbette beraberinde rekolte, verim ve kalite artışını getirecek. Halen 500 ton yıllık çilek üretimine sahibiz. Biz bunun yıllık 600 tona çıkartacağız. Ve bu üretimin de sürdürülebilir olmasını sağlayacağız” dedi.

Ülkeye örnek oldu
Sermayecik Köyü birçok il için de örnek model olmayı sürdürüyor. Kırsal kalkınmada bir başarı hikayesine dönüşen Sermayecik Çilek Üretimi bir çok ilden gelen üreticilere ilham veriyor. Bu konuda da köyü çok sayıda üreticinin ziyaret ettiğini dile getiren Çiftçi, “Sermayecik köyündeki çilek üretimi ülkeye bir model proje oldu. Burada ki başarı öyküsü birçok ildeki üreticilere de ilham verdi. Örnek vermek gerekirse Kırklareli ilimizde de bizim köyümüzde inceleme yapan ve bilgiler alan köylüler aynı şekilde üretim başlattı. Bizde oraya giderek bu üreticilere destek vermeyi sürdürüyoruz. Henüz bizim kadar olmasa da üretim başladı. Öte yandan Karaman İlinden de buraya gelen üreticiler oldu ve orada da kısa süre içerisinde Sermayecik benzeri bir üretim başlayacak. Sermayecik ülkede çilek üretimine öncülük eder kırsal kalkınmada model teşkil eder durumda” diye konuştu.

Vali Hanım Çileği en uygun tür
Sermayecik köyünde üretilen ve “Vali Hanım Çileği” olarak adlandırılan San Andreas cinsi çileğin köyün coğrafik konumuna en uygun tür olduğunu belirten Sermayecik Muhtarı ve Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Resul Çiftçi, “Vali Hanım Çileği adını verdiğimiz San Andreas türü çilek bölgemiz açısından da ülkemiz açısından da son derece verimli bir çilek türü. Özellikle yüksek yerlerde çok iyi verim sağlıyor. Elbette ki biz daha verimli olabilecek türleri de takip ediyoruz. Bu türlerin de gerek ülkemize ve gerekse ilimize kazandırılmasını istiyoruz. Bugüne kadar birçok tür denedik. Ancak şu anda en verimli tür San Andreas türü” diye konuştu.

Tarlada satılıyor
Büyük oteller ve market zincirleri tarafından daha tarlada satışı gerçekleşen çileğin satış fiyatının üreticinin yüzünü güldürdüğünü belirten Çiftçi, “Şu anda Vali Hanım Çileği’nin tarladan satışında kilo fiyatı 20-25 TL. Buda üreticiyi memnun eden bir fiyat. Zaten üretimini yaptığımız çileği piyasaya veremiyoruz. Çünkü büyük oteller daha tarladayken anlaşmalarını yapıp ürünü satın alıyorlar. Ama rekolte 600 tona çıkarsa o zaman belki piyasaya da bu çileği verme şansı yakalarız” dedi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle