Çiftçilere 5 Bin 100 Aronya Fidanı Dağıtıldı

Çiftçilere 5 Bin 100 Aronya Fidanı Dağıtıldı

Türkiye’de üretimi yaygınlaştırılmaya çalışılan Aronya’nın üretiminin artması adına ildeki 13 çiftçiye 5 bin 100 adet Aronya fidanı dağıtıldı.

"Yalova İlinde Meyvecilik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi ve Çeşitlendirilmesi Projesi" kapsamında harekete geçen Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bu kapsamda düzenlenen törenle çiftçilere Aronya fidanı dağıtımı gerçekleştirdi. Toplamda 5 bin 100 adet fidanın dağıtıldığı törende söz alan Yalova Tarım ve Orman il Müdürü Suat Parıldar, “Aronya, Kivi gibi ülkemize Yalova’dan yayılan yeni bir tarımsal ürün. Aronya 2012 yılında başlayan bir hikaye. 2016 yılında Araştırma Enstitüsü tescilini gerçekleştirdi. 2017 yılında ilk hasat festivalini gerçekleştirdik. Bunu aynı yıl araştırma şartlarından çiftçi şartlarına taşıdık. 2018 ve 2019 yıllarını kapsayan 3 yıllık projelerimizde 23 çiftçimizle toplam 41 dekar aronya tesisini kurduk. Yalova olarak 40 tonluk aronya ihtiyacını karşılamaya hazırız. Geçen yıl, ‘Uzaklarda arama aronya meyvesi Yalova’da ‘ demiştik. Kadın çiftçilerimizle de böyle bir çalışma yapmıştık. Bu sene üzerine ilaveten 13 çiftçimizle 20 dekar alanda organik aronya üretimine geçiyoruz. Artık bu sağlık bitkisini üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı olan bir zincire dahil edeceğiz” dedi.

İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel  de tören de bir konuşma yaptı. Soygüzel, "Yalova yüzölçümü bakımından Türkiye'nin en küçük ili. Ama Türkiye'nin de ticari merkezinin tam ortasında. Topraklarımızı korumamızın en önemli yolu üretimimizi güçlendirmek ve üretimi desteklemek. Biz Yalova İl Özel İdaresi olarak ve İl genel Meclisi olarak üretimi desteklemek için elimizden geleni yapıyoruz. Sağolsun Yalova Tarım Müdürlüğümüz stratejik öneme sahip ürünlerin öne çıkması için çok güzel projeler yapıyor. Biz de bu çalışmalara severek destek oluyoruz” şeklinde konuştu.

İl Özel İdare Genel Sekreteri Selim Karahan’da ise, “Tarım Müdürlüğümüz çok çeşitli projeler hazırlıyor. Bunları da İl Özel İdaresi olarak memnuniyetle destekliyoruz. Bu anlamda kendilerine teşekkür ediyor, yeni desteklenecek projelerle Yalova'nın ülke üretimine daha fazla katkı sunacağına inanıyorum. Bu projelerde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Törene  İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selim Karahan, Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Tunalı ve çiftçiler katıldı. Konuşmaların ardından çiftçilere Aronya fidanlarının dağıtımı gerçekleştirildi.

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle