CHP’li Vekil Yalovalı Balıkçıları Dinledi

10 Ağustos 2021 14:11
CHP’li Vekil Yalovalı Balıkçıları Dinledi

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Yalova’ya gelerek ildeki balıkçılarla buluştu. Karadeniz, Türkiye’de bir Balıkçılık ve Denizcilik Bakanlığı kurulması gerektiğini dile getirdi.

CHP tarafından balıkçıların sorunları ve denizlerde yaşanan problemlerin tespitine yönelik bir rapor hazırlanıyor. Bu kapsamda CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz de Artvin Hopa’dan başlayan balıkçılık yapılan iller turu kapsamında Yalova’ya geldi. Yalova Balıkçılar Kooperatifi’nde balıkçı esnafı ile bir araya gelen Karadeniz sorunları dinledi. Burada balıkçılara hitap eden Karadeniz balıkçıların sorunlarını yakından takip edecek Balıkçılık ve Denizcilik Bakanlığı kurulması teklifini de tekrar etti. Balıkçıların artan maliyetler ve denizlerde balık rezervlerinin azalmasına dayalı ciddi sorunlar yaşadıklarını ifade eden Karadeniz, “Hopa’dan başlayarak Hatay Samandağı ilçesine kadar Türkiye’deki balıkçılarımızın sorunlarını, denizlerimizde yaşanan olumsuzluklar ve yan sektörün sorunları ile ilgili bir rapor hazırlıyoruz. Hedefimiz Türkiye’de balıkçılık ve denizcilik üzerine bir bakanlık kurulmasının sağlanmasıdır. Karaların Ankara’dan alınmasıyla olmuyor. Denizlerimizin gerçek sahibi balıkçılarımızın çözüm önerilerini dinlemek istiyoruz. Ülkemizde arıtma tesislerinin de biyolojik ve kimyasal hale getirilmesi lazım. Buna belediyelerin gücü yetmeyebilir. Ama devletimizin buna gücü yeter. O nedenle 28 ilimize arıtma tesislerinin mutlak suretle yapılması lazım. Büyük fabrikaların ve sanayilerin arıtma yapılmadan denize deşarj yapmaları engellenmelidir. Denizlerimizde müsilaj yaşandı. Bir ara bunun sebebinin balıkçıların fazla balkı tutması olduğunu dile getirdiler. Bunun temel sebebi denizlerimizde yaşanan kirliliktir. Denizleri kirletmememiz lazım. Balıkçılıkla ilgili ülkemizde sistematik yanlışlıklar yapılıyor. Bir yasa ya da kanun çıkacakken bu konuda balıkçıların dinlenmesi gerekirken tepeden inme şekilde yasalar çıkartıyorlar. Sektörün maliyetleri çok arttı. Geçen sene ile bu sene arasında mazot rakamları arasında uçurum var. Ağ fiyatları %300 arttı. Allah balıkçılarımıza sabırlar versin. Balıkçıların desteklenmesi lazım. Denizlerimizin korunması için önlemler alınması lazım. Balıkçılarımızın daha çok dinleniyor olması lazım. Çevresi denizlerle çevrili olmayan ülkelerde bile Denizcilik Bakanlığı varken 3 tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de böyle bir bakanlık yok. Türkiye’de de bir Balıkçılık ve Denizcilik Bakanlığı kurulmalıdır” dedi.

Karadeniz’in konuşması sonrasında basına kapanan görüşmede balıkçılar da söz alarak yaşadıkları sorunları ve taleplerini dile getirdiler.

 

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle