“Can Güvenliğimiz Yok”

10 Ocak 2023 08:00
“Can Güvenliğimiz Yok”

Yalova’nın Termal İlçesi Kadıköy beldesinde bir inşaatın denetimi esnasında saldırıya uğrayan Muhammed Diloban Uğur’a destek vermek adına Yalova İnşaat Mühendisleri Odası’nda bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Burada konuşan İMO Bursa Şube Başkanı Ülkü Küçükkayalar ve Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Derneği (YDKB) Bursa Şube Başkanı Esra İnhanlı, “Can güvenliğimiz olmadan çalışıyoruz” dedi.

Kadıköy beldesinde bir inşaatın yapı denetimini gerçekleştiren Yalova İnşaat Mühendisleri Odası’na bağlı Yapı Denetim Kontrol Mühendisi Muhammed Diloban Uğur, inşaatta gördüğü yanlışlıkları söyleyince saldırıya uğradı. İnşaatta çalışan personeller tarafından dövülen Yapı Denetim elemanına hastanede darp ve cebir raporu verildi. Saldırıyı yaralı olarak atlatan şahsa sahip çıkmak ve konunun takipçisi olacaklarını ifade etmek adına İMO Yalova Şubesi’nde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasına İMO Bursa Şube Başkanı Ülkü Küçükkayalar ve YDKB Bursa Şube Başkanı Esra İnhanlı katıldı.

“Konunun hukuken takipçisi olacağız”
Burada ilk konuşmayı İMO Bursa Şube Başkanı Ülkü Küçükkayalar yaptı. Konunun hukuken de takipçisi olacaklarını ifade eden Küçükkayalar, “Hepimizin bildiği gibi bir deprem ülkesinde yaşıyoruz,17 Ağustos 1999 yılındaki Marmara Depremi başta olmak üzere, geçmiş yıllarda, plansız-çarpık kentleşmenin ve mühendislik hizmeti almayan yapıların ne kadar büyük tehdit oluşturduğu anlaşılmış, depremin afete dönüşmesinden dolayı çok büyük kayıplar yaşanmıştır. Depremin afete dönüşmemesi ve güvenli yapı üretiminin sağlanması için gereken unsurlar; yönetmelik ve standartlara uygun proje tasarımı, doğru uygulama ve iyi bir denetimdir. Bu bağlamda; Projeler yetkin mühendisler tarafından tasarlanmalı, İşçi sağlığı ve güvenliğinin sağlanması, doğru is programı ve projeye uygun imalatın yapılabilmesi için tam zamanlı şantiye şefliği hizmeti alınmalı, Yapılan uygulamaların proje ve standartlara uygunluğu Yapı Denetim firmaları tarafından denetlenmelidir. Bu önemli unsurlardan biri dahi olmazsa depreme dayanıklı yapı üretiminden söz edemeyiz.  Maalesef bir çok inşaatın yapım sürecinde, şantiye şefi bulunmamakta, şantiye şefliği sadece kısmında kağıt üzerinde kalmaktadır. Mevzuatın doğru uygulanmamasından kaynaklı da çok ciddi problemler oluşmaktadır. Geçtiğimiz ağustos ayında bir meslektaşımız, binanın demir kontrollerinde, eksik ve yanlış demir uygulamalarının düzeltilmesini istemiş ve üç usta tarafından ağır şekilde darp edilerek yoğun bakıma kaldırılmıştır. Maalesef yine benzer durum Yalova'daki meslektaşımız Muhammed Dilovan Uğur için de yaşandı. Şube Kurulu olarak bu yaşanan olayı şiddetle kınıyor ve mesleğimizin gereklerini yapmak için canımızı dişimize takarak çalışacağımızı tüm meslektaşlarımız adına belirtmek istiyorum. Konunun hukuken takipçisi olacağımızı bir kez daha duyuruyorum” dedi.

“İlk değil son olmasını diliyoruz”
Küçükkayalar’ın ardından söz alan YDKB Bursa Şube Başkanı Esra İnhanlı ise yaşanan bu saldırının ilk olmadığını ancak son olmasını beklediklerini dile getirdi. İnhanlı yapılan açıklamada şu detaylara yer verdi, “İste biz, bu denli önemli bir vazifeyi yerine getirmek, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumakla görevliyiz. Ancak maalesef bizim can güvenliğimiz yok. Yalova’da yaşanan bu olay ilk darp olayı değil, ama son olay olmasını temenni ediyoruz. Buradan ayrıca yetkililere de seslenmek istiyorum. Biz yapı denetim çalışanları kamu adına denetim yapıyoruz. Dolayısı ile de kamu personeli olarak görülmek ve Türk ceza kanununun 265 maddesinin 1.fıkrasının biz yapı denetim kuruluşu çalışanlarına karşı işlenecek suçlar için de uygulatılmasını talep ediyoruz”

 

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle