Bir Zamanlar Yalova Şehir Meydanı


Her Pazar olduğu gibi bu hafta da nostalji haberlerimize devam ediyoruz. Bu hafta Yalova’nın yakın tarihine ilişkin üç ayrı nostalji haberimiz yer alıyor. İşte bu fotoğraf bir zamanların Yalova’sının

Her Pazar olduğu gibi bu hafta da nostalji haberlerimize devam ediyoruz. Bu hafta Yalova’nın yakın tarihine ilişkin üç ayrı nostalji haberimiz yer alıyor.

İşte bu fotoğraf bir zamanların Yalova’sının en işlek mekanı olan iskele meydanıdır. Yaklaşık 25 yıl önce çekilen ve Yalova iskele meydanı ile Atatürk heykelinin görüldüğü bu karede günün 24 saati Yalovalıları görebilirdiniz.

Fotoğrafta görüldüğü gibi İskele meydanında bulunan büfeler hiç kapanmaz 24 saat hizmet verirdi. Yazın yada kışın bir gece vakti, hangi saatte olursa olsun meydana indiğinizde mutlak dertleşecek bir Yalovalı görebilirdiniz burada. Deniz gazinosunda gecenin bir vakti sıcak çayınızı yada soğuk biranızı yudumlarken Yalova’nın sessizliğini dinlerken, caddelerinde de korkmadan yürüyebilirdiniz o günlerde.

Yalovalıların etkin olduğu o yıllarda, şehir eşkıyaları sokaklarda nara atmaya cesaret edemizdi o yıllarda. Yalova küçük bir kasaba olsa da, kent kültürüyle yoğrulmuştu insanlarımız. Hırsızlar, namussuzlar, eşkıyalar yanaşamazdı o yıllarda İskelemize. Cumhuriyet düşmanı yobazlar ise, meydanda gördükleri dev cüsseli Atatürk Heykelini gördükten sonra şeriat çağrıları yapmaya cesaret bile edemezdi o yıllarda Yalova’da.

 İşte bu fotoğrafta görüldüğü gibi Atatürk, bir günün sabahında görkemli duruşuyla Yalovalıları selamlarken, Kartal’dan, Sirkeci’den gelenlere de “Hoş Geldiniz” dercesine karşılıyordu. Fotoğrafın büyük halini görmek için tıklayınız

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle