Becan Kalkınma Ajansları Toplantısına Katıldı

10 Şubat 2022 09:15
Becan Kalkınma Ajansları Toplantısına Katıldı

YTSO Başkanı Tahsin Becan,  Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen, “Kalkınma Ajansları Değerlendirme Toplantısı’na katıldı

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Becan, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, T.C. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’nun katılımlarıyla Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen “Kalkınma Ajansları Değerlendirme Toplantısı”na katıldı.

Toplantı hakkında değerlendirmede bulunan Becan “Kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi ve yerel kaynakların etkin kullanımını sağlamak amacıyla bölgelerindeki kamu ve sivil toplum aktörlerine mali ve teknik destek veren 26 Kalkınma Ajansı’nın; Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Sekreterleri, Birim Başkanları ve Uzmanlarının yer aldığı Toplantıda ajansların, 10 yılda yaptığı çalışmalar ve gelecek 10 yıldaki vizyonu konuşuldu. Kalkınma Ajanslarının geçmiş dönem faaliyetleri ve ülkemizin yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı kalkınma politikaları istişare edildi. Kendi bölgelerine özgün metotlar geliştirerek, bölgelerindeki sorunlara özgün çözümler üretebilmelerini, özellikle yerel anlamda değerlendirildiğinde bölgesel olarak Kalkınma Ajanslarının çalışmalarını önemli buluyorum. Ajanslar, bölgelerinin üretim ve ihracat kapasitelerinin artırılması, teknolojik gelişim ve dijitalleşme, kültürel ve doğal mirasın korunması, kalkınma ve yeşil büyüme konularında önemli çalışmalar yürütmektedir. Bu kapsamda yerel anlamda birçok projede Doğu Marmara Kalkınma Ajansımız ile ortak çalışmalar yürütüyoruz. Kalkınma ajansı kaynaklarının yerel ekonomide olan özel sektör temsilcilerine daha fazla oranda kullandırılması, belirli oranda ayrılan finansal kaynakların kamu kurumlarına değil, özel sektöre, üyelerimizin iş geliştirme, ihracat yapabilme, imalat süreçlerine katkı gibi alanlarda değerlendirilmesi gerekliliğine inanıyorum.” Dedi.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle