“Atatürk İlkokulu Ve Yalova Lisesi Alanlarını Harcatmayız”

05 Ekim 2022 09:28
“Atatürk İlkokulu Ve Yalova Lisesi Alanlarını Harcatmayız”

CHP Yalova il Başkanı Mehmet Gürel Yalova Lisesi arsasında inceleme yaparak gerek yeni binasına taşınacak olan Atatürk İlkokulu ve gerekse Yalova Lisesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Gürel bu alanlarda yaşanacak her gelişmenin takipçisi olacaklarını dile getirdi.

Yalova Lisesi yeni binasının inşa edileceği alanı gezen CHP Yalova il Başkanı Mehmet Gürel ve parti yöneticileri hem Yalova Lisesi hem de Atatürk İlkokulu konularında fikirlerini ortaya koydular. Her iki okulun alanlarının aslına uygun şekilde kullanılması için gereken hassasiyetin gösterilmesini isteyen Gürel bu konuda kendilerinin de takipçi olduklarını söyledi. Açıklamasında Yalova Lisesi binasının yapımına halen başlanamadığını dile getiren Gürel, “Hepimizin gözbebeği olan Yalova Lisesi inşaatı hala başlayamadı. Projeleri bitirdik, projeleri yeniliyoruz, sondajlara başladık, kuş uçtu, il milli eğitim müdürü göçtü, kedi geçti gibi uzatma bahaneleri ile hala Yalova Lisesi’nin inşaatına başlanmadı. Neden Yalova Lisesi inşaatına başlanmıyor? Burada da arka planda hesaplanan bilmediğimiz gelişmeler mi var? Zaten yapboz tahtasına çevrilen eğitim sistemimizde, bir de Yalova’da böyle olumsuz gelişmeler ve gecikmeler oldukça Türkiye genelinde eğitim başarımız da gün geçtikçe düşüyor. Eski yıllarda eğitimde en başarılı birkaç ilin içinde olan Yalova sürekli küme düşüyor” dedi.

Atatürk İlkokulu’nun da yeni yerine taşınacağını boşalacak alanın ise yeşil alan ve halkın nefes alabileceği bir alana dönüştürülmesi gerektiğini dile getiren Gürel, “Geçenlerde Atatürk İlkokulu alanıyla alakalı basın açıklaması yapıp kamuoyunu bilgilendirmeye çalışmıştım. Muhtemelen yakın zamanda Atatürk İlkokulu yeni yerine taşınacaktır.  Bakalım şimdi neler olacak? Tam olabildiğince iyimser düşünmeye çalışırken Köy Hizmetlerinin olduğu 25 dönümlük arsa bir tek firmanın katıldığı rakipsiz bir ihaleyle alelacele yüzde 28,44 idareye düşecek pay ile hasılat paylaşımı yöntemiyle ihale edildi. CHP grubunun Red oyu verdiği, AKP grubun Kabul oyu verdiği bu gelişmeden sonra içime şüphe düştü. Acaba Atatürk İlkokulu alanı da birden hasılat paylaşımı veya kat karşılığı veya satış ihalesine kurban gider mi diye. Olmaz olmaz dememek lazım. Hayaldi gerçek oldu deyip bunu da yapabilirler. Bu alanı meydan, yeşil alan, otopark vb. alan gibi halkın nefes alacağı bir nokta yerine birden AVM, Otel, Konut gibi kullanımları olan bir arsaya çevirip ihale etmeye çalışabilirler. Ne yapıyorsunuz siz dendiğinde de dış mihraklar yaptı biz yapmadık diyebilirler. Daha önce vurguladığım gibi buradaki toplumsal fırsatı kaçırmamamız gerekir. Bu alanı hem meydan hem de yeraltı otoparkı olarak yeniden şekillendirebilirsek aynı zamanda Fatih Caddesi ile Cumhuriyet Caddesi’nin yaya sirkülasyonunu daha rahat İstanbul Caddesi tarafına yönlendirme şansımız olur. Bu da İstanbul Caddesi, Mimar Sinan caddesi, İstiklal Caddesi, Sefa Bey Caddesi, Kıbrıs Sokak ve Arabacılar Sokak esnafına fayda sağlar. Yeraltı otoparkı da merkezi iş alanındaki otopark ihtiyacını bir nebze karşılar. Oluşacak meydana bakan binaların cephelerinde yapılabilecek estetik çalışmalar da bölgeye güzellik katacaktır. Hatta tüm bu çalışmaların bir yarışma dahilinde ve Yalova Halkının da beğenisine sunularak yapılması en doğru yaklaşım olacaktır” dedi.

Her iki konunun da takipçisi olacaklarını ifade eden CHP Yalova il Başkanı Mehmet Gürel konuşmasını şu şekilde sürdürdü, “Bu sırada Konuyla alakalı tüm yetkilileri sürekli uyarmakta fayda görüyorum. Bilinsin ki Cumhuriyet Halk Partisi olarak Yalova’da yaşayan herkes için çok önemli olan ‘Atatürk İlkokulu ve Yalova Lisesi’ alanlarındaki gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz ve Yalova Halkı adına en yararlı gelişmeler olsun diye uğraşacağız”

 

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle