Arapların Yalova Aşkı Bitmiyor

Arapların Yalova Aşkı Bitmiyor

Ortadoğu’dan Türkiye’ye gelen Arapların Yalova aşkı bitmiyor. Arap Turistlerin en çok tercih ettiği iller arasında Yalova en ön sıralarda yer almayı sürdürüyor.

Orta Doğu ülkelerinden gelen turist sayısı her yıl giderek artıyor. Arap turistler başta İstanbul olmak üzere en çok Bursa, Yalova, Sakarya, Bolu, Trabzon, Antalya, Ordu ve Samsun’u tercih ederken Muğla, Antalya ve Marmaris gibi sıcak ve denize kıyısı olan destinasyonlar da ilgi görmeye başladı.

Geçtiğimiz yıl 3,8 milyon Arap turist ile rekor kıran Türkiye’ye Orta Doğu ülkelerinin ilgisi giderek artıyor. Bu yıl ilk çeyrekte Suudi Arabistan, BAE ve Katar pazarlarında düşüş kaydedilmesine mukabil Orta Doğu pazarı genelinde 2019 yılında ülkemize gelecek turist sayısında artış trendinin devam etmesi bekleniyor. Turist sayısının 2023 yılında ise yaklaşık iki katına çıkarak 6 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Dubai’de gerçekleştirilen ATM Turizm Fuarı sonrasında hazırladığı rapora Arap turistlerin rotalarındaki en önemli ve en çok rağbet gören ülkenin Türkiye olduğuna, Türkiye’nin rakip ülkeler karşısında avantajlı konumda yer aldığına dikkat çekildi.

Deniz, kum ve güneş için de geliyorlar

Arap turistlerin İstanbul ana destinasyon olmak üzere en çok Bursa, Yalova, Sakarya (Sapanca), Bolu (Abant), Trabzon, Antalya, Ordu ve Samsun’un tercih ettiği vurgulanan raporda, son dönemde yeşil ve serin destinasyon tercihlerinin yanı sıra Muğla, Antalya ve Marmaris gibi sıcak ve denize kıyısı olan destinasyonlara da ilgi göstermeye başladıkları ifade edildi. Raporda “Arap turistler genelde kalabalık gruplar ve geniş aileler hâlinde seyahat etmeyi tercih ediyor. Lüks konaklama tesislerinin fazlalığı ve zengin Arap turistlerine hitap eden lüks alışveriş imkanı nedeniyle İstanbul her zaman Arap turistlerin ilk tercihi oluyor. İstanbul’un yanı sıra Bursa, Bolu, Abant, Yalova, Giresun ve Trabzon gibi yerler de hem gezmek hem de yerleşmek için Arap turistlerin diğer favorileri arasında yer alıyor” denildi. Türkiye’nin tanıtımına önemli katkısı olan Türk dizilerinin birçok Arap ülkesinde yayından kaldırıldığı hatırlatılan TÜROB raporunda, bu kararın Arap dünyasının bu dizilere duyduğu hayranlık göz önüne alındığında şaşırtıcı olarak değerlendirildiği kaydedildi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle