Alzheimer 30-40 Yıl Sonra En Büyük Sağlık Sorunu Olacak

Alzheimer 30-40 Yıl Sonra En Büyük Sağlık Sorunu Olacak

Yalova Sağlık İl Müdürü Dr. Hakan Sezen Alzheimer hastalığının 30-40 yıl sonrasının en önemli sağlık sorunu olacağını söyledi.

Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla açıklamada bulunan Yalova Sağlık İl Müdürü Dr. Hakan Sezen Alzheimer hastalığının görülme sıklığının arttığına dikkat çekti. Tedavisi mümkün olmayan ancak sürecin yavaşlatılabildiği Alzheimer’ın bundan 30-40 yıl sonrasında en önemli sağlık sorunlarından birisi haline geleceğini belirtti. Sezen açıklamasında şu bilgileri paylaştı, “Ülkemiz ve dünya nüfusu giderek yaşlanmakta ve Alzheimer hastalığının ülkemiz ve dünya için önemi artmakta olup tüm dünyada 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü olarak anılmaktadır. Alzheimer hastalığı, yaşlılıkla beraber ortaya çıkan ve başta unutkanlık olmak üzere çeşitli zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açan ilerleyici bir beyin hastalığıdır. Bunama ya da demans olarak bilinen Alzheimer, günlük hayatın her zamanki gibi sürdürülmesini engelleyen, ilerleyici kronik bir beyin hastalığıdır. Alzheimer hastalığının oluşumunda yaşlanmanın önemli bir risk faktörü olduğu ve 65 yaş sonrasında hastalığın görülme sıkılığının sürekli artış içinde olduğu bilinmektedir. Ülkemizin nüfus yaşlanma hızı dikkate alındığında genç nüfusun giderek yaşlanacağı ve 30-40 yıl sonra Alzheimer hastalığın en önemli sağlık sorunu olacağı düşünülmektedir”

Sinsi bir hastalık
  Alzheimer hastalığının sinsi ve yavaş gelişen bir hastalık olduğuna da değinen Sezen hastalığın belirtilerini ise şu şekilde sıraladı: Zihinsel bozukluklar. Genellikle ilk belirtisi unutkanlıktır. Öğrenme güçlüğü. Konuşma bozukluğu. Yolunu kaybetme. Kişileri tanıyamama. Karar verme güçlüğü. Huzursuzluk, ilgisizlik, saldırganlık, uyku bozukluğu, hayal görme, depresyon.

Tedavisi mümkün değil
  Hastalığın günümüz tıp teknoloji ile tedavi edilemediğine de dikkat çeken Sezen, “Hastalığın kesin tedavisi yoktur. Yapılan tedaviyle, hastalık tamamen ortadan kaldırılamaz. Öncelikle şunun bilinmesi gerekir; bu hastalığın tedavisinde erken tanı çok önemlidir. Yapılan tedaviyle, hastalığın ilerlemesi yavaşlatılır ve hastalığın semptomları azaltılır. Amaç, hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır. Alzheimer hastalığından korunmak için: egzersiz yapın, düzenli ve dengeli beslenin, alkol ve sigara kullanmayın, zihni aktif tutun ve sosyalleşin. Alzheimer hastalığının engellenmesi mümkün değildir ancak yavaşlatmak da elimizdedir. Özellikle beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, Akdeniz tipi beslenme, balık tüketimi, sebze ve meyve tüketimiyle bu hastalığın başlaması ve ilerlemesi yavaşlatılmaktadır” diye konuştu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle