Alkım Tekstil, Teknoloji Ve İstihdamın Adı Oldu

08 Haziran 2021 09:40
Alkım Tekstil, Teknoloji Ve İstihdamın Adı Oldu

Avrasya OSB, Yalova’da temiz sanayinin buluşma noktası olmaya hazırlanıyor. Birinci etap altyapısı tamamlanan ve yolları asfaltlanan Avrasya OSB, bu hizmetleriyle de tam bir cazibe merkezine dönüştü.

Bu kapsamda önemli firmalar da OSB içerişinde yerlerini almaya başladı. Bu firmalardan birisi durumundaki Alkım Tekstil 32 yıldır yerli ve milli üretim yaparak yurtiçi ve yurtdışına tekstil ürünleri sağlıyor. Avrasya OSB içerisinde modern bir fabrika inşa etmeye başlayan Alkım Tekstil, 2022 yılında üretimini bu binada yapmaya başlayacak.

Yurtiçinde LC Waikiki’nin tedarikçisi durumunda olduklarını vurgulayan Alkım Tekstil San. Ve Tic. A.Ş Yöneticisi Yusuf Eroğlu, yurtdışında da 3 ülkeye ürün ihraç ettiklerinin altını çizdi. Organik ve ekotex sertifikalı bebek tekstil ürünleri üretiminde ihtisaslaştıklarına değinen Eroğlu, “Yalova’da ve Kastamonu’da ki fabrikalarımızda tekstil alanında üretim yapan bir firmayız. Ayrıca bize fason üretim yapan 30 kadar da firma var. Dolayısıyla toplamda bakıldığında bin kişiye iş ve aş sağlıyoruz. Genel hacmimizin 4’te birlik kısmının üretimini de Yalova’da gerçekleştiriyoruz. Yalova’da da 150 kişi istihdam ediyoruz. Ülkemizde bebek tekstili alanında çok da fazla bir üretim yok. Zira bebek tekstili hassasiyet isteyen bir alan. Türkiye’de doğum oranı Avrupa’ya göre daha fazla, dolayısıyla talep te fazla, yaptığımız üretim ile bu ihtiyacı karşılamaya gayret ediyoruz.’’ dedi

Yalova lojistik açıdan önemli bir yer
Yalova’nın hızla bir lojistik merkezine dönüşmeye başladığını da hatırlatan Eroğlu, “32 yıllık üretiminin 30 yılını Yalova’da gerçekleştiren bir firma olarak Avrasya OSB’nin mevcut lokasyonunun lojistik açıdan artan önemini görüyor ve bundan da mutlu oluyoruz. Biz zor dönemlerinde de Yalova’da üretim yaptık. O dönemde ne köprü, ne de gelişmiş bir deniz ulaşımı vardı. Ama şimdi Osmangazi Köprüsünün açılması ve Deniz ulaşımında da birçok alternatife sahip olması sebebiyle Yalova’nın hızla bir lojistik üs haline gelmeye başladığını, Avrasya OSB’nin de Yalova’nın bu gelişiminde önemli bir paya sahip olacağını ” belirtti.

Eroğlu; ‘’Avrasya OSB’de altyapının tamamlanıp, yollarının asfaltlanması ile birlikte LC Waikiki ‘nin ‘Operasyon Merkezi’ yatırımının ilk etabı bu yıl içerisinde faaliyete geçti. Biz de hemen bu Operasyon Merkezi’nin yanındaki parselde bir fabrika inşa etmeye başladık. Dolayısıyla Avrasya OSB içerisinde yerini alan ilk firmalardan birisi olduk.  Biz LC Waikiki’nin tedarikçilerinden birisiyiz. 12 yıldır onlarla birlikte çalışıyoruz. Ayrıca 3 ülkeye de ihracatımız var. Avrupa’ya gönderilen ürünlerin büyük bölümünü Yalova’da ki fabrikamızda üretiyoruz. 7 bin 500 metrekarelik bir alanda ve toplamda 16 bin metre kare kapalı alana sahip olacak bir fabrika inşa ediyoruz. 2022 yılında üretimimizi Avrasya OSB içerisindeki, toplam yatırım bedeli 30 milyon TL’ye mal olacak olan fabrikamızda yapıyor olacağız. Avrasya OSB’nin altyapısının tamamlanarak yollarının asfaltlanmış olması Bizleri bölgeye yatırım kararı almakta olumlu teşvik etti. ” dedi.


LEED Sertifikalı ilk bina
Alkım Tekstil San. Ve Tic. A.Ş tarafından Avrasya OSB içerisinde inşa edilen bina, LEED sertifikasına da sahip olacak. Binanın temiz enerji üreten, ürettiği bu enerjiyi kaynak olarak kullanan ve atıklarını bertaraf eden çevreci bir yaklaşımla inşa edildiğini vurgulayan Eroğlu, “İngilizce açılımı olarak ‘Leadership in Energy and Environmental Design’ olarak geçen LEED, kendi dilimizde ise ‘Enerji ve Çevre Dostu Tasarımlarda İlerleme’ olarak adlandırılıyor. Biz de Avrasya OSB içerisindeki binamızı bu sertifikanın şartlarına göre inşa ediyoruz.  LEED sertifikalı bir bina inşa ederek, eko sistemi bozmadan doğal yaşamı desteklemek için sürdürülebilirliğin temel kriterlerine uyumluluk göstermeyi amaçladık. Binamız, yağmur suyunu toplayıp değerlendiren, güneşten enerjisini üretebilen, atık sularını da arıtıp geri kazandıran bir yapı olacak. Yine binamızın cephesinde Solar Wall olarak adlandırılan bir havalandırma sistemi de devreye sokuluyor. Bina, güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi panelleri ile kaplanıyor ve binanın soğutma ve ısıtması doğal enerji ile gerçekleşecek. Bir binayı sonradan LEED sertifikalı yapamıyorsunuz. Bu, yapım aşamasından tamamlanma aşamasına kadar ki bir süreci kapsıyor ve ondan sonra da çok sıkı denetleniyor. Biz de bütün maliyetlerine katlanarak Yalova’nın ilk LEED sertifikalı binasını inşa etmeye başladık” şeklinde konuştu.


Ekoenerji kredisi kullanıldı
Çevreci bir bakış açısına sahip olduklarını ifade eden Alkım Tekstil San. Ve Tic. A.Ş Yöneticisi Yusuf Eroğlu, “Ayrıca bu binaya ekoenerji kredisi de çıkartıldı. Enerjide tasarruf bilincinin arttırılması, daha temiz ve yaşanabilir bir çevre oluşturma duyarlılığı ve buna bağlı olarak enerjinin daha verimli kullanılmasına yönelik harcamaları ön plana alan ve çok önemli kriterlerin taahhüttünün alınıp, sıkı bir denetim süreci ile verilen Ekoenerji kredisi ile Alkım Tekstil San. Ve Tic. A.Ş. olarak bu anlamda da Yalova’da çevreye olan duyarlılığımızı bir kez daha ortaya koyduk.” dedi.

  
Kadın istihdamında öncü firma
Üretim aşamasında kadın istihdamına da özellikle önem verdiklerini de dile getiren Eroğlu, mevcut yapıda 150 çalışanının 140’ının kadınlardan oluşmasından büyük bir mutluluk duyduklarını belirtti. Avrasya OSB içerisindeki yeni yatırımları ile birlikte kadın çalışan sayısını daha da arttırmayı planladıklarının altını çizen Eroğlu, “Kadın istihdamına da önem veren bir firmayız. Biz Yalova’da kadınlara yönelik istihdam sağlamada öncü olmanın gururunu taşıyoruz. İlerleyen süreçte kadına yönelik istihdamımızı daha da geliştirmeyi hedefliyoruz. Açılan merdiven altı tekstil atölyeleri birçok kadını maddi açıdan mağdur etti. Bunun olumsuz yansımaları ile de karşılaşmıyor değiliz. Kadınlarımız bu tip merdiven altı firmalardan dolayı tekstil alanında yeterli güveni bulamıyorlar. İşte biz bu anlamda da bu olumsuz bakış açısını kırmayı başararak kadınlarımızın Yalova ekonomisine katkı vermelerini sağlıyoruz. ” diye konuştu.

Yalova Avrasya Organize Sanayi Bölgesi içerisinde inşa etmekte olduğu yeşil ve akıllı bina yatırımıyla teknolojiyi ve 150 çalışanı ile de nitelikli istihdamı bünyesinde buluşturacak olan Alkım Tekstil San. Ve Tic. A.Ş, 32 yıllık bilgi birikimiyle yerli ve milli üretime sağlamış olduğu desteği daha da arttıracak.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle