“2021 Yılından Umutluyuz”

30 Aralık 2020 15:02
“2021 Yılından Umutluyuz”

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) Başkanı Tahsin Becan 2020 yılını değerlendirdi.

Becan pandemiden etkilenen sektörlerin ayakta durma mücadelesi verdiğini ancak 2021 yılı için de umutlu olduklarını dile getirdi.

YTSO Başkanı Tahsin Becan 2020 yılının son günlerinde yılı ve pandemi sonrasında sektörel bazda Yalova’nın ticaret hayatını değerlendirdi. Pandeminin bazı sektörlere ciddi zarar verirken bazı sektörlerin ise bu süreçten önemli derecede karla çıktıklarını vurgulayan YTSO Başkanı Becan, “Pandemiden etkilenen sektörlerin durumu hiç iyi değil. Birçoğu ayakta durmaya çalışıyor. Ama bu sürecin artık sonuna geldiğimizi 2021 yılının Nisan ayından sonra hayatın normale dönmeye başlayacağını düşünüyorum. 2020 yılı her anlamda kötü geçti. Tabi geldiğimiz noktada en önemli olan şey sağlık. Bu dünya genelindeki en önemli sorun olarak önümüze geldi. Bu anlamda sağlık çalışanlarımıza da teşekkürlerimi sunmadan geçemeyeceğim.  Virüsün ticari anlamda getirisi olan sektörler de oldu. Çok ciddi zarar verdiği sektörler de oldu.  Mesela gıda sektörü pandemi sürecini kar marjlarını arttırarak geçiriyor. Turizm ve hizmet sektörleri de bu süreçten çok önemli yara aldı. Elbette bu süreçte devletin de zarar gören bu kesimlere yönelik destekleri oldu. Elbette bu yeterli olmadı. 2021 yılında bu desteklerin daha da artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Biz kadın girişimcilerden, genç girişimcilerden, meslek komiteleri ve üyelerimizden topladığımız bilgileri 15 günden bir TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve bakanların katılımı ile gerçekleşen toplantılarda aktardık. Bunların bir kesimi çözüldü. Bir kısmı ise halen mecliste bekliyor. Biz bu kışı atlatırsak, Nisan ayından sonra aşıların da etkisi ile büyük oranda normale dönmeye başlayacağımızı umuyorum. Ben bu konuda bakanların da katıldığı bu toplantılarda, ‘Evet bu destekler veriliyor ama bundan tüm sektörler faydalanıyor. Bunu doğru bulmuyorum’ dedim.  Az önce de söylediğim gibi bazı sektörler cirosunu 3-4 kat arttırmışlar. Bunların bir desteğe ihtiyacı yok. Bunu yaparken ayırmak lazım. Bu sayede gerçekten desteğe ihtiyacı olan sektörlere daha fazla destek verilebilir” dedi.

“Dijital çağa ayak uydurmak lazım”
Pandemi sürecinde halkın internetten alışveriş alışkanlıklarının iyiden iyiye arttığını da dile getiren Becan,Elbette buradan ticaretle uğraşan herkese de artık dijital bir çağda yaşadığımızı hatırlatmak isterim. İnsanlarımızın pandemiyle artan internet üzerinden alışveriş alışkanlıkları var. Bu virüs kalksa bile alışkanlıklar sürecek. Yani artık tüm işletmelerin imkanları varsa çalışmalarını bu anlamda da geliştirmeleri lazım. Zira dünya artık buraya gidiyor” şeklinde konuştu.

“Yalova’ya zararlı sanayiye izin vermeyiz”
2020 yılının Yalova’da en çok konuşulan konularından birisi durumuna gelen Karma OSB ile ilgili görüşlerini de ortaya koyan YTSO Başkanı Tahsin Becan Yalova’ya zararlı hiçbir OSB’nin yanında olmayacaklarını söyledi. Becan,Yalova’da bir kesim var ki her şeye karşı gelmek gibi kronikleşmiş bir sorun yaşıyorlar. Yalova’da yapılacak her yatırıma karşı olmak doğru bir yaklaşım değil. Bunu siyaseten yapıyorlarsa bunun yeri siyasi kulvardır gidip orada yapacağını yapsınlar. Yalova’nın geleceği ve yarın çocuklarımızın yaşayacağı bir il için siyaset şapkanızı bir kenara bırakıp ile yapılacak yatırımlara böyle bakmalısınız. Yalova’da yatırım geliyor birileri hemen karşı çıkıyor. ‘Soruyorsun neden karşısın’ diye. O bile neden karşı olduğunu bilmiyor. Yalova’da 6-7 OSB’miz var. Zamanında bunların hepsi ihtisas olarak kurulmuş. Avrasya OSB’nin bünyesinde 2 OSB var. Birisi tekstil diğeri ise gemi yan sanayi ile ilgili. Bu 2 OSB içinde sektörler var. Bu 2 OSB birleşmek ve karma OSB olarak yoluna devam etmek istiyor. Bunu 2 şirket gibi düşünmek lazım. Yönetimler tek olsun masraflar azalsın diye bu 2 OSB’yi birleştirmek istiyorlar. Öncelikle o 2 OSB’nin talebi bu. Bizim buna bir itirazımız yok. Bu olan bir şey. Bunlar birleşince ekstradan bir sektör eklenmiyor. Bu 2 OSB var olan halleri ve mevcut sektörlerle yoluna devam edecekler. Birleştiğinde Dilovası oluruz zararlı sektörler gelir diye bir düşünce var.  Biz buna hayır deriz. Yalova’ya zararı olacak bacalı bir karma OSB’ye asla izin vermeyiz. Bunun altına kimse imza atmaz. Bu meclisten geçecek. Ben imza atsam meclis atmaz. Ama sanayinin önünü kesmemek lazım. Ancak bizim de hangi sanayinin geleceğini bilmemiz lazım” diye konuştu.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle