“1, 2, 3 Tıp Tünelin Ucu Karanlık !!”

“1, 2, 3 Tıp Tünelin Ucu Karanlık !!”

Gelecek Partisi Yalova İl Başkanı ve Eczacı Kürşat Emre Çandır Tıp Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Bu yıl Tıp Bayramı’nı tüm sağlıkçıların buruk kutladığını ifade eden Çandır, “2008 senesinde başlayan aile hekimliği uygulaması, 13 sene içerisinde maalesef istenilen seviyeye ulaşamamıştır” dedi.

Sağlık çalışanlarının bir Tıp Bayramı’na daha sorunlar yumağı içerisinde girdiğini ifade eden Gelecek Partisi Yalova İl Başkanı ve Eczacı Kürşat Emre Çandır pandemi şartlarının ağırlığının da sağlık çalışanlarını ciddi şekilde yıprattığını dile getirdi. Sağlık çalışanlarının beklediği düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesini isteyen Çandır, “Pandemi sürecinin gölgesinde kutladığımız bir 14 Mart Tıp Bayramı'nı idrak ediyoruz. Evvela, başta doktorlarımız olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı'nı tebrik ediyorum. Gecesini gündüzüne katan, fedâkarca sahada olan doktorlarımız, eczacılarımız, hemşirelerimiz, ebe hemşirelerimiz, yardımcı personellerimiz, bayramı fazlasıyla hak ettiler. Pekiyi, sağlık çalışanlarımız, bayramı gönlünce kutlayabiliyor mu? Yoksa bayram buruk mu?

Sağlık Ocakları ve eczaneler, 1. Basamak sağlık merkezleridir. Dolayısıyla, sağlık hizmeti bu noktalardan başlar. 2008 senesinde başlayan aile hekimliği uygulaması, 13 sene içerisinde maalesef istenilen seviyeye ulaşamamıştır. Aile hekimliği uzmanlığı bölümü, cazip hale getirilmeli, maddî imkanları arttırılmalı, çok daha geniş ve gelişmiş sağlık merkezlerinde hizmet verebilmeleri için imkanlar seferber edilmelidir. Şehir hastaneleri için ayrılan devâsâ bütçeler, aile hekimliklerine işletilmemekte, her iki sağlık merkezi arasında maalesef uçurum bulunmaktadır. Aile hekimliklerinde hasta-hekim iletişimine yönelik teknolojik yatırımlar arttırılmalıdır. Bazı muayene türleri için görsel iletişim imkânlarını kullanmaya yönelik altyapı çalışmaları başlatılmalıdır” dedi.

“Eczaneler yangın yeri”
Tıp Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajında eczanelerin yaşadığı sorunlara da değinen Çandır, “Eczacılarımızın sorunları maalesef saymakla bitmiyor. İlaç fiyatlarındaki düşüşler, 2005 senesinden beri eczacılarımızın sırtında kambur oldu. 1. Basamak sağlık kuruluşu olması, yasa ile kabul edilmişken, mahkeme kararı varken, hâlen Yalova Belediyesi, eczacılarımızdan tabela vergisi almaya devam ediyor. Vatandaşlardan gelen ve eczanede miadı geçen tıbbî atıkları, kendi imkânıyla, bedelini ödeyerek imha eden eczacılarımıza, bir de yüksek çöp bertaraf bedeli yansıtmak acımasızlıktır” diye konuştu.

“Acil Servislerde Durum Acil”
Acil servislerde görev yapan sağlık çalışanlarını çok ağır şartlarda görev yapmak zorunda bırakıldıklarını ifade eden Çandır mesajını şu sözlerle tamamladı, “Acil serviste hizmet veren hekim ve hemşirelerimiz âdeta göğüs göğüse savaş veriyor. Yüzlerce sağlık çalışanımızı kaybettiğimiz pandemi sürecinde, acil servislerimizin üzerindeki yükü azaltacak imkanlar seferber edilmelidir. Âcil servis uzmanlığı cazip hâle getirilmeli, 24 saati bulan çalışma saatleri esnetilmeli, böylece dikkat dağınıklığına bağlı hata riski en aza indirilmelidir. Acil uzmanı sayısı arttırılmalı, hemşirelerimiz hayat standartları yükseltilmelidir. Tüm sağlık çalışanlarımızın, aynı çatı altında yaşadığı aile fertlerinin, öncelikle aşılanması için gerekli tedbirler alınmalıdır. Bizler, tüm sağlık çalışanlarımıza bir bayram hediyesi vermek istiyorsak,  maskelerimizi düzgün takmalı, sosyal mesafe ve temizliğe âzami ölçüde dikkat etmeliyiz. Vaka sayılarının azalması, hepimizi, ancak en çok da sağlıkçılarımızı mutlu edecektir. Gereksiz toplantı, etkinlik ve sohbetlerden kaçınmak gerekiyor. Koruyucu sağlık hizmetlerini arttıracak tedbirler arttıkça, sağlıklı toplum bilinci oluştukça, bayram o bayram ola. Unutmayalım ki sağlıkçılar da bir insandır”

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle