Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yeşil & Mavi Yol

Yazının Giriş Tarihi: 07.06.2019 11:23
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.06.2019 11:23

Şimdi hava sıcaklığı mevsim normallerinin altında geçse de önümüzdeki günler yazın kavurucu sıcaklığı olacak. Doğa artık mevsim geçişleri yerine direkt kış ve yaz mevsimi ile adeta ilkbahar ve sonbahar ortadan kalktı. Okulların kapanması ile bayram sonrasındaki hafta karne alacak olan öğrenciler için  yaz tatili  resmen başlayacak. Programını okuyan çocuklarına göre yapan aileler eğer üniversite sınavına girecek çocuğu yoksa yaz tatili planlaması yaparak adeta dinlenme fırsatı olacak herkes için.

Özellikle aileler için yakın çevredeki piknik alanları nefes almak isteyenler için hafta sonları bulunmaz fırsat oluyor. Yalova ilimiz bu açıdan alternatif mesire ve dinlenme alanları açısından oldukça cazip. Günübirlik dinlenme alanları ile her kesime hitabeden mesire alanlarımız çok gözde. Sosyal donatıları ve doğal zenginlikleri ile çevre illerden de misafirlerimizin geldiği bu alanların korunması ve özellikle yangın tehlikesi yönüyle gözümüz gibi bakmamız lazım.

Dağ, deniz, orman, su, yeşilin ve mavinin birleştiği Yalova’da Yeşil & Mavi Yol izlenebilecek güzel bir rota. Bu alanların ilimize kazandırılmasında emeği geçenlere sonsuz teşekkür ediyorum. Şimdi bu güzergahın daha da geliştirilmesi gerekiyor. Doğaya zarar vermeden konaklama imkanının daha üst seviyelere çıkartılması lazım. Yani günübirlik iç turizm yerine belki de uluslararası turistik turlara hitabedecek bir turistik atılım anlayışı gerekiyor. Yalova için turizm ciddi bir gelir alanı olabilecekken olması gereken yerde olmadığımızı düşünüyorum. Yalova 4 mevsim turizm yatırımları ile her bir ilçesinin potansiyeli dikkate alındığında her kesimin üzerinde kafa yorarak turizm atılımı önümüzdeki yılları belirleyecektir.

Turizm alanındaki planlamalarda su kaynakları ve havzalarının korunması kadar suyun etkin ve verimli kullanımı da önemine dikkat çekmek lazım. Baraj havzalarının gerek korunması gerekse havza niteliğinin ön plana çıkarılması gündemin ön sıralarına alınmalıdır. Yeni turizm alanları kazandırma çalışmaları ile su havzasına etkilerinin önümüzdeki yılların değişmez maddesi olacaktır. Burada baraja su sağlayan havzaların korunması elbette hayati öneme sahip. Mevcut yerleşim alanlarının tüm atık suları, yağmur sularının toparlanması, dere yataklarının korunması, her türlü kirliliğe neden olacak unsurların bertaraf edilmesi konuları önemli. Kesinlikle bu konu zamana yayılarak ötelenmemeli. Bu lüksümüzün olmadığının yetkili ve etkililerce göz önüne alınması gerekliliğini yineliyorum.

Su üzerine yapılan ve yapılmayan her şey günümüze ve gelecek nesillere kadar sirayet edecek çünkü su konusunda problemin çözümü on yılları alıyor. Ama güncel olarak yapılması gerekenlerden de ödün verilmemesi gerekiyor. En küçük bir kirlilik nedeni üzerinde durulmaz ve gereken yapılmazsa bu problemi gidermek için yapılacak harcama ve işler belki de yüz kat maliyete neden olacaktır. Kim olursa olsun kirliliğe neden olanlara gereken yaptırımın uygulanacağı ,uygulandığının kamuoyuna her zaman sunulması gerekiyor. Yakın gelecekte siyaset, ekonomi hele hele devletler arası savaşların “Su” üzerine çıkacağı, suya sahip olan ve koruyanların ayakta kalacağı gerçeği kendisini daha iyi gösteriyor. Su zengini olmadığımız, hele hele bu denli tehdit altında olan su kaynaklarımızı korumada her bir hemşehrimize ne denli görev düştüğü üzerine daha fazla yoğunlaşmalıyız. Tüm yerel yönetimlere daha hassas ve kararlılıkla kirliliğe neden olan unsurlar üzerine gitmeleri konusunda toplumsal hassasiyet geliştirilmesi açısından her birimizin yapacağı bir şeyler olduğu, evlerimizdeki bireysel önlemler ile su kullanımımızı ciddi ölçüde düşürebileceğimiz düşüncesiyle başka bir yazımda buluşana kadar kalın sağlıcakla.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.