Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yerel Yönetimlerde Karar Hizmet Ve Yatırım Önceliklidir

Yazının Giriş Tarihi: 19.03.2019 09:46
Yazının Güncellenme Tarihi: 19.03.2019 09:46

Yerelde bakıldığında bu etkileşim daha da güçlüdür. Çünkü hem genel veriler, hem yerel veriler sizin önünüzdedir. Siyasete ilgi duyanlar, siyasetçiler, seçilmişler yada kamuda karar alma mekanizmasında yer alanlar açısından bilim dalı olarak Ekonomi, & Siyaset hep karşılarına çıkacaktır. 

Vatandaşın oyuna talipli olanlar “ Gelecek vizyonunda en iyisini senin için ben yapabilirim” diye söylemde bulunanların inandırıcılığı kurumlarının ekonomik bütçe gerçekleri ile örtüştüğü ölçüde inandırıcı olurlar. Burada yerel yönetimlerde göreve talipli olanların elbette toplumun önünde, hatta beş yıl ilerisinde olmak zorundadırlar. Yerelde gelecek adına yapılması gerekenler, ilçeyi ,ili geleceğe hazırlamada bir çok bileşenle birlikte düşünüp ona göre sorumlu ve cesur adımları atacaklarına seçmeni inandırmaları gerekmektedir. Toplum adına ben de varım deyip söylem geliştirmek, proje üretmek  ateşten gömlektir adeta. Çünkü söylediğiniz her cümle, her proje, sonrasında seçildiğiniz takdirde atmanız gereken adımlar, vereceğiniz kararlar tümüyle bu söylemlerin doğal olarak  vebali boynunuzda olacaktır. Burada oluşabilecek  her türlü rant, topluma, kamuya yansıtılmalı, toplumsal refah ve kalkınmanın dinamiği olmalıdır. Problemleri önceden görüp ortaya çıkmadan yatırım ve hizmet ile vatandaşa problemler yansımadan çözüm üretebilenler  başarılı siyasetçilerin özelliğidir. Bu projeksiyonlar ekonomi biliminin çok iyi uygulanması ile doğru orantılıdır.Yoksa vatandaşın canını yakan durum ortaya çıktıktan sonra hal çaresine bakmayı herkes yapar. Toplumun önünden giden liderler burada farklarını ortaya koymaktadırlar. 

Biliniz ki tüyü bitmemiş yetimin hakkı sizin öbür dünyada da bu dünyada da bulacağını dikkate alarak bu hassasiyetle yaklaşırsanız zaten problem ortadan kalkıyor. Nasıl bunun hesabını verebilirim diye düşünmeniz bile sizi yanlıştan alıkoyacaktır. Etik ve ahlaki değerlerin , işi kılıfına uydurabilme meziyet ve yeteneği tarafından bitirildiği yaklaşımlar karşısında dürüst insanların her alanda daha etkin ve yetkin olması gerekiyor. Bananecilik hastalığından arınıp toplum adına duyarlı olunmayı zorunlu kılıyor adeta.

Günü iyi okuyup beş yıl sonrasını, on yıl sonrasını  görüp , bu perspektifte plan ve program dahilinde hareket edebilen şehirler kısa zamanda gelişip ilerlerler. İkinci üçüncü üniversiteleri ile, hayata geçmiş birkaç OSB’si ile cazibe merkezi olmuş şehirlerin gelişim hikayelerini ve verilerini dikkatle inceleyin. Temelinde hep gelecek adına alınmış kararlı ve doğru adımları birlikte atabilmenin başarıyı getirdiğini tesbit edersiniz. Okuyan, düşünen ve üreten genç nesillerin önünün açılması lazım. Sadece egoyu tatmin etme adına hayali seçim vaatleri ile oy alanlar seçildikleri takdirde o şehre en büyük zararı verirler. Çünkü şehrin geleceğini çalmışlardır. Öyle ki  şehirlerine verdikleri zarar gelecek nesillere kadar yansıyacaktır.

Zaman en pahalı şeydir. Çünkü telafi edilemez, geri alınamaz.Hele hele şehirler için bu adeta girdaba girmiş tekne misali o şehre verilecek en büyük zarardır.Zamanın ve teknolojinin hızla akıp gittiği günümüzde yerel seçimlere kısa bir süre kala karşımıza gelen seçim vaatlerinin uygulanabilirliği yanında bu vaatleri verenlerin inandırıcılığına da bakıyoruz.Her şey vizyon meselesi. Vizyonuyla geçmişte yaptıklarına bakılırsa adaylar hakkında  en doğru kararı vermemiz mümkün olacaktır. Yerelde en temel ihtiyaçların karşılanması zaten yerel yönetimin doğal  mekanizmasının kendiliğinden işlemesi ile elde edilir. Çöpün toplanması, yolların bakımlı olması, suyun temiz ve aksamadan akması rutin bir işleyiştir. Lakin bu konuda bile Yalova merkezde ciddi aksamaları yaşıyoruz. Bu bile başlı başına karar vermede bir etken olacaktır.Mali yönden ayakları üzerinde kalamayacak hale gelmiş, vezneleri icra kıskacında bulunan Yalova belediyesinin durumu bizleri üzüyor. Keşke daha iyi yönetilseydi de bu duruma gelinmeseydi.Gelecek adına bir şeyler söyleyenlerin öncelikle geçmiş dönemde neler yaptıkları-yapamadıkları ile vatandaş zaten bir karne oluşturmuş durumda. Bu karne sandığa hür irade ile yansıyacaktır elbette. İnandırıcı olan, vizyonuyla, projeleri ile vatandaşa ulaşabilen bu seçimde ipi önde göğüsleyecektir. Vatandaş yerelde hizmet ve yatırımın en iyisini almayı bekler. Bunu vereceğine inandığına da sandıkta sahip çıkacaktır. Yoksa ideolojik yada siyasi yaklaşım tercih nedeni değildir. Kim evinin önünün kirli kalmasını, trafiğin arapsaçı devam etmesini, kaynakların har vurulup harman savrulmasını ister ki?

Geçmiş dönemde hizmet ve yatırımı ile ilçenin  yıllardır yapılamayan işlerini bir bir tamamlayan Çiftlikköy Belediyesi için de başarılı belediye başkanı Ali Murat Silpagar’a desteğim sonsuz. Sadece ve sadece içme suyu hattının tamamlanması bile yeterli benim için. En asli ihtiyaçları günün gerektirdiği teknoloji ve donanımla halleden , vatandaşımızın tabiri ile “Altyapının Mimarı”belediye başkanımızın ustalık döneminde  de seçmenimizin teveccühü ile yine hizmet ve yatırımın devam edeceğine olan inancım sonsuz.

Başka bir yazımda buluşana kadar kalın sağlıcakla...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.