Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova “Turizm Kenti” Olmaya Hazır mı?

Yazının Giriş Tarihi: 28.03.2015 05:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.03.2015 05:00

Yalova’mızda hangi sektörün öne çıkması gerekliliği sorusunun cevabı “Turizm Kenti” cevabında odaklanıyor. Yalova’mızın konjonktürel gelişimi “ Turizm Kenti Yalova” söylemi ve gerekliliği zamanla kendidisini iyice gösteriyor. Körfez Geçiş Köprüsü bu konudaki muğlaklığı iyice giderdi.Çünkü artık İstanbul’a 7 dakika mesafede olacağız.Yada başka bakış açısıyla İstanbul ile aramızda sadece 7 dakika var. Sabiha Gökçen Havaalanı ile artık İstanbul’la değil, tüm dünya ile entegre olmuş olacağız. Bu yönüyle sanırım daha iyi anlaşılacağım.

Dolayısıyla “Turizm Kenti Yalova” perspektifinden bakıldığında on yıllara yayılan bir planlama, eylem ve yatırım sözkonusu olacak. Ve şöyle soracağız kendi kendimize :

YALOVA “TURİZM KENTİ” OLMAYA HAZIR MI?

Kentimizin tüm etkili ve yetkililerinin , kamu ve özel sektör ayırımı yapmadan bu sorunun cevabının gereklerinin yapılması gerekiyor ki ilerleme katedebilelim. Yalova Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubundaki arkadaşlarımız, YTSO, Yalova Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve diğer paydaşlar ile ciddi bir çalışmanın içerisindeler. Öncelikle kutluyorum. Ufuk açacak bu çalışmanın ana başlıkları bile inanınız heyecan uyandırıyor bende.Önümüzdeki süreçte çalışmalarını kamuoyu ile paylaşacaklar ve strateji ve uygulamalar konusunda bilgi sahibi olacağız.

Turizm sektörü yatırımcılarının ilimize dikkatlerini çekebilmek gerekiyor.Yalova’mızın “Marka” değeri taşıyabilecek unsurunu öne çıkartarak bu marka ile tüm iletişim unsurlarını kullanarak elbirliği ile tanıtım atağına geçmeliyiz. Yani özetle Yalova ibaresinin olduğu her yerde bu marka değerini görsel olarak taşımalıyız. Geçmişte “Yürüyen Köşk” Yalova’mız için marka değeri taşıyan bir logo olmuştu ama maalesef siyaset işin içine girince kurban gitti. Burada Yalova’lı firmaların kullandıkları tüm materyallerde bu logoyu kullanmaları ile etkili bir tanıtım gerçekleştirilmiş olacaktır.Konaklama tesislerimiz yeterince olmadığının ve bu alandaki yatırımın rantabl olacağının somut şekilde ortaya konması da önemli bir konu. Ciddi bir yatırımla gerçekleştirdiğimiz “ Yeşil & Mavi Yol” var ama tesis fakiriyiz. Ailenizle birlikte konaklamak isterseniz alternatifiniz çok kısıtlı. Dolayısıyla pek de cazibesi kalmıyor. Yerli ve yabancı turistleri ilimize nasıl çekeceğiz? Yeşili ve mavisi ile ilimiz gerçekten cennet. Bunu şimdiye kadar da lehimize kullanabilmiş değiliz. 5 yıldızlı otellerin, doğayı bozmadan entegre olmuş konaklama tesislerinin, kongre turizminin cazibe merkezi olmaya aday ilimize uluslararası yatırımcıları çekebilmemiz gerekiyor.Yalova aslında tesis zengini olabilecek ve bu tesislerin de rantabl olarak en iyi şekilde ekonomiye kazandırılabilecek özelliklere sahip . Seyahat ve tur acentalarını ilimize çekip farkındalık oluşturmak gerekiyor. Yalova’mızın diğer illerde yada yurt dışındaki her bireyi ve işletmesinin de kendisini bir turizm elçisi olarak görmesi ile kısa zamanda çok yol alacağımıza inanıyorum.Hepimizin yapacağı bu katkı ile inanınız ki çok kısa zamanda bu alandaki açığımızı kapatabiliriz.Sosyal medyanın gücünü iyi bilen gençlerimize çok şey düşüyor burada.

Yalova turizm alanında da kabuğunu kırmalı ve açılmalıdır. Bu açılımda eldeki imkanların da neler olduğunun farkındalığı içerisinde daha mutlu, umutlu günler siz değerli Yalova’lı hemşehrilerimin olsun. Saygılarımla.Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.