Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Ekonomisinde OSB’ler

Yazının Giriş Tarihi: 01.12.2020 13:13
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.12.2020 13:13

Bana düşen  sadece ve sadece Yalova kamuoyunun konu hakkında doğru  bilgilenmesi yönüyle kişisel düşüncelerimi paylaşmaktır. Sorumluluğum yönüyle bu satırlar beni bağlar.

Öncelikle Çiftlikköy ilçemizi, sonrasında da ilimiz ile ilgili  konuda OSB’lere en yakın konumda işyerim ve evim var. Havada, suda, toprakta  oluşabilecek  en küçük  kirlenmenin ilk muhatabı ben ve ailem olacak. Dolayısıyla kim evini, ailesini  riske atar? Hele hele  yarım asırdır yaşadığım ve sorumluluk konumunda  olduğum  ilçeye, kente karşı kim bu fani dünyada olumsuzluk ile birlikte gelecekte anılmak ister?  Bu kente en az ben de ortalıkta konuşanlar kadar sevdalıyım, bu kentin geleceğinin daha iyi olması için ben de elimden geleni yapmaktayım, yapacağım da. Sorumluluğumuz her bir hemşehrimize karşıdır. Gelecekte doğacak olan hemşehrilerimiz de dahildir buna.  Maddi gelecek yada siyasi ikbal için de bugünümü şekillendirmem, beni tanıyan bilir. Günün doğru olan söylemi ve yaklaşımı ne ise bulunduğum tüm platformlarda ifade ettim , edeceğim de.Yanlışa yanlış, doğruya doğru. Yalova’mızın  menfaatleri her şeyin üzerindedir.

Yalova’mızın menfaati nedir diye biraz açalım. Yalova’mızın menfaati  tüzel kişiliği kurulu ve işler halde olan OSB’lerin yol almalarına yardımcı olmaktır. Sade bir hemşehriniz olarak da , İl Genel Meclis Üyesi olarak da bu değişmez. Çünkü butik ilimizde ekonomik gelişim ve ilerleme OSB’lerin gelişim ve yatırımına bağlı. Turizm, Üniversite ve diğer alanlarda ilimizin gelişmesi için çalışan , emek eden hemşehrilerimizin  yanında OSB’lerin de planlar dahilinde gelişimine destek olmak bu şehrin bize verdiği sorumluluğun gereğidir.Tüm Yalova evlatları diğer alanlarda olduğu gibi buradan  da aş , iş , ekmek elde edecek. Bunu aslında kamuoyu net olarak görüyor. OSB’ler konusundaki geçmişteki duruşum ne  ise bugün de aynı duruşu sergiliyorum. 15 yıla yakın köşe yazarlığımda çizgimi herkes bilir. Öyle şahsıma atfen sosyal medyada paylaşılan ve buradan kullanamayacağım ifadelere  cevap  da vermeyeceğim. Ancak şu kadarını da ifade etmem lazım : “Herkes kendi baktığı pencereden dünyayı  görür ve algılar.”

Tüm hemşehrilerime net olarak ifade etmek istiyorum.Bu şehir için fayda getirecek her şeyin yanındayız ve savunucusuyuz.Her bir vatandaşımıza karşı bunun sorumluluğu ve  vebali içerisinde olduğumu gayet iyi biliyorum. OSB’lerin şehrimize yönelik verebilecekleri  en küçük bir riski bile kabul etmemiz, altına imza atmamız söz konusu bile olamaz, olmayacak da…

Ayrıca şu noktaya da dikkat çekeceğim. OSB  Uygulama Yönetmeliğinde  54. Maddenin 3. Fıkrasında “ ….OSB’nin kuruluş protokolü çerçevesinde kurulması planlanan sektörler , mevcut yapısı, kurulacak tesisin altyapı ve atık su arıtma tesislerine etkisi, herhangi bir olumsuzluk anında tetikleyici etkisi , insanların çalışma ve yaşam koşullarına etkisi gibi hususlar dikkate alınarak konu ile ilgili kurumlardan alınacak raporlar çerçevesinde karar verilir.” Denilmektedir. Yani tüm aşamalarda etkin bir denetim mekanizmasının işleyeceği OSB’ler ,  öyle yarım asır önceki yasal çerçeve ile kurulan  tesisleri içeren Dilovası örneğinin  kamuoyunun önüne pişirilerek tekrar tekrar konulması ve günümüzün modern tesisleri ile karşılaştırma yapılması , bence  bu şehre yapılan en büyük haksızlıktır. Yalova Dilovası olmayacak ve buna şehrin evlatları olarak kimse zaten izin vermez, vermeyecek. Bunun teminatı hepimiz olacağız.

2021 Mart ayı ve sonrasına çeşitli yatırımların  temelini  atmak için tarih veren OSB’leri bu şehir sahiplenmelidir.  Okuyan, araştıran hemşehrilerimiz zaten sağduyulu olarak konuya yaklaşmakta olduklarını biliyorum. Yine konuya açıklık getirmek de bazen gerekiyor. Yerli otomobilimizin  Gemlik’te üretilmesi kararı  sonrası ciddi gelişmeler yaşanan bölgemizde ,Yalova OSB’leri ile yerli otomobilde inanıyorum ki  üretimde teknoloji  yoğun alanlarda  pazardan pay almaya aday.Çünkü üretilecek olan otomobiller Hibrit, yani elektrikle çalışan otomobil. Yeni bir teknoloji, yeni bir versiyon… Dolayısıyla mevcuttaki üretim hattında yapılacak teknolojik değişimin maliyeti bence yeni tesis kurulmasından daha pahalıya mal olacaktır. Çok teknik olduğu için bu  yeni teknoloji üretimini bence ilimizdeki  OSB alanı içerisinde yer alacak fabrikalar ile yapılabileceği kanaatindeyim. Dolayısıyla bu konuda Yalova belli noktaya gelmiş ve zamanla yarışan yerli otomobilin üretim proseslerinde  ben de varım diyebilmeli, demeli. Yan sanayide ilimizde kararlı adımlar ile Gemlikteki üretim tesisine bir çok  yönüyle katkıda bulunabiliriz.

Yalova ilimizde de inanıyorum ki planlı ve programlı yatırımları içerisinde barındıran OSB’ler pandemi sonrası il ekonomimize büyük katkısı olacaktır.  Yeter ki objektif olarak bakabilelim ve şehrimizin geleceğinin üzerinde başka bir hesabı olmayan bu şehrin evlatları ile başarıyı hedefleyelim.

Çevre ile barışık olmaları ön ve değişmez koşulu ile , su ve enerji ihtiyaçları karşılanmış, aynı zamanda şehre de destekleri ile OSB’ler ilimizin pandemi sonrası geleceği için  için yeni fırsatları getirecektir. OSB’lerin her katettikleri aşama ile doğru orantılı olarak şehre sağladıkları katkı kamuoyu nezdinde değerlendirilecektir... Şehrin tüm parametreleri ile paralel ve uyumla giden süreç ile Yalova kazanacaktır.   Yalova ilimiz  turizmi, doğası, hizmet sektörü ve sanayisi ile çevre bilinci yüksek hemşehrilerimizle daha iyi noktaya geleceğine olan inancım sonsuz.. Bu fırsatı avantaja çevirmek ve bu avantajı fiiliyata çevirmek için herkesin yapabileceği bir şeyler var… Özellikle 2023’e kadar 52 Bin kişiyi aşacak istihdamı yakalayacaklarını OSB yetkilileri ifade ediyorlar. Yalova’mız için bu çok önemli bir söylem. Hem gelecek olan nüfus, bu nüfusa göre özellikle yapılacak olan her türlü planlama ve uygulama –yatırım için zamanla yarışmanın gerekliliği kendisini gösteriyor.. Buna göre her sektör  kendisini adapte ederse 2023 Yalova’sı çok farklı olacak.

Yalova hedef büyütmeli, bu hedefe yönelik şehir birlikteliği ile buna uyum çalışmaları daha da yoğun şekilde olmalı. Hızlı bir şekilde yatırım süreci devam eden OSB’ler Yalova ekonomimiz için pandemi sonrası  bir çağ atlama  parametresi olacaktır. Heyecan duyacağımız bu konu teknik detayları ile ilgili taraflarca en ince detaylarına kadar ele alınması da sevindirici

Global ekonomideki pandemiden dolayı oluşan daralmaya rağmen yatırım yapan OSB’leri kutluyor ve destekliyorum. OSB’ler aş demek, iş demek. Ekmek verebilen hey işverene sonsuz teşekkür ediyorum. Geleceğimizin teminatı gençlerimize daha iyi fırsatlar vermek ve onların aldıkları eğitim doğrultusunda meslek kazandırmak çok önemli. Teorik eğitim ve pratiği bir araya getirerek istihdamın artırılmasına yönelik her çalışmayı sonuna kadar destekliyorum.

Evet,  Yalova ilimizi  pandemi sonrası daha güzel bir gelecek bekliyor.. Biz elimizi taşın altına koyarak toplumun tüm kesimlerinin daha müreffeh, daha gelişmiş, daha kalkınmış güzide ilimiz  için çalışıyoruz.  Geleceğe dönük projeksiyonlarımız ile geleceği inşa etmede bilimsel çalışmalar bize ışık tutuyor. Kazananın tüm Yalova  olacağı yaklaşımımızın arkasındayız. Bu yolda siz değerli  Yalova’lı  hemşehrilerimiz ile daha güçlü ve emin adımlarımızla çalışıyoruz.

Kalın sağlıcakla…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.